Bankalararası para piyasası Interbank nedir?

0
3270

Interbank, bankalar arasında para piyasasını ifade eden bir terim olarak bilinmektedir. Bu kavram bankalararası para piyasası olarak da karşımıza çıkar. Yani aynı şeyi ifade eder. Bilindiği gibi bankalar, kendi aralarında para alışverişlerinde bulunabilmektedir. Bu paraların faizi gecelik olarak hesaplanır ve Interbank faiz oranlarının düşmesiyle beraber, para piyasasında yaşanan bolluk durumlarına dikkat çekilir.

Burada ufak bir kafa karışıklığı yaşanabilir ancak şu bir gerçektir ki bankalar, sadece bireysel olarak vatandaşlarla iş yapmaz. Tüzel kişiliklere de hizmet verir. Aynı zamanda bankalar hem diğer bankalar ile hem de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile de işlem yapar. Interbank piyasası kavramı da burada karşımıza çıkar.

Biraz önce bahsettiğim faiz oranları konusuna dönecek olursak, faizlerin uzun süre düşük kalması durumunda ise dövize olan talep yoğun bir şekilde ortaya çıkabilir. Oranların yükselmesi durumunda para darlığı ortaya çıkar. Nakit para sıkıntısı çeken bankalar, Interbank piyasasında yüksek faizle borçlanmak yerine, ellerinde yer alan dövizlere yönelir ve bozdurma işlemlerini gerçekleşir. Bu sayede piyasada yer alan döviz miktarı artar ve döviz kurlarının aşağı seviyelere düşmesi durumu gözlemlenir.

Bankaların birbirleri ile doğrudan oluşturduğu para transferi, Merkez Bankası aracılığıyla gerçekleşmektedir. Böylelikle fon fazlası olan bankalar, fon fazlası üzerinde yer alan gecelik faizle beraber Merkez Bankasından para talebinde bulunabilir. Tabii ki bu durumda bankalara günlük faiz işler ve kişiler Merkez Bankasından ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bu işlemi yapmak isteyen bankalar, önceleri yeteri miktarda hazine kağıdını teminat olarak ele almaktadır. Bu piyasada oluşan faizi düşük veya yüksek olan kotasyonlar ekrana yansıtılmaktadır. Böylelikle kendisine ait olan kotasyonu göstermek zorunda olan bankalar, çift taraflı kotasyonlar da verebilirler. 80/85 civarı kotasyon varsa bankaların %80 faizle fon almak veya %85 faizle fon alması istendiğini göstermektedir.

Interbank üzerinden yapılan işlemler sonucunda bankalar arasında para transferlerinin sağlanabileceği olumsuz durumlar sağlanmaktadır. Yani işlenen faiz oranları, bankaların bu durumda ciddi borçlu çıkmasına neden olabilmektedir. Bu gibi unsurlar düşünüldüğü zaman en önemli faktör, Interbank gibi önemli işlemlerden faydalanan bankaların, alacakları tutar ve buna istinaden yansıtılacakları faiz gibi durumlara ilişkin ciddi araştırmalar yapmaları ve yol izlemeleri önemli görülen bir unsur olarak biliniyor.

Interbank faiz oranları, bankaların bireysel müşterilerine uyguladığı faiz oranlarından çok daha farklıdır. Burada TCMB, bankaların ihtiyaçlarına göre anlık değişiklikler yapabilir.

Interbank piyasası gibi bir kavramın yürürlükte olmasının birden fazla sebebi var. Öncelikle şunu bilmeliyiz, hiç kimse bir bankanın batmasını ve para akışının kesilmesini istemez. Çünkü piyasadaki tüm bankalar birbirlerine ciddi şekilde bağlıdır. Televizyon reklamları ve pazarlama stratejileri sebebiyle bankalar rakip gibi görünebilir. Ancak bir bankanın batması demek, neredeyse diğer tüm bankaları sıkıntıya sokacaktır. Bunun sebebi her bankanın birbirinden çok sayıda alacağı ve vereceği olmasından kaynaklanır.

TCMB ise bu durumu garantiye almak için, zor durumdaki bankalara yardım etmek için yaptırım gücünü kullanır. Örneğin bir bankanın TCMB’ye borcu var ise, aynı anda bir başka bankanın ise TCMB’den alacağı varsa, TCMB aracı olur ve alacak oldu parayı borcu yerine sayarak bankaların direkt olarak kendileri arasında işlem yapmasına olanak tanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here