Dropshipping nedir? Dropshipping nasıl yapılır?

13
3875

Son dönemlerde ülkemizde popüler hale gelmeye başlayan dropshipping konusuna değinmek istedim. dropshipping nedir ve dropshipping nasıl yapılır sorularına cevap vereceğim bu yazımı faydalı bulacağınıza son derece eminim.

İlk olarak kelime anlamından başlayalım. Dropshipping kelimesinin direkt olarak bir Türkçe karşılığı yok. Ancak stoksuz e-ticaret şeklinde bir benzetme ile çevirebiliriz. Ne demek olduğunu öyle bir anlatacağım ki, bu yazıyı okuduktan sonra dropshipping hakkındaki tüm sorularınıza yanıt vereceğim. Bu yazıyı bir sohbet formatında yazacağım. Dropshipping hakkında en çok merak edilen soruları aşağıda sizin yerinize sordum. Eğer aklınızdaki soru işaretlerini bu yazıda bulamazsanız, yorum bölümünde yazarak benden cevap alabilirsiniz.

Dropshipping nedir?

Dropshipping, aslında iktisat literatüründe yer almaz ancak son 10 yılda popüler olmaya başlayan yeni bir sektördür. Dolayısıyla gündelik hayatın içine girmeyi başarmış, ancak henüz kitaplarda kendine yer bulamamıştır. Dünya genelinde dropshipping ile para kazanan belki bir milyon insan vardır.

Stoksuz e-ticaret dedim peki bu ne demek? Dropshipping, internet sayesinde mümkün olan bir ticaret türüdür. Mal tedarikçisi yani arz internetten bulunabiliyor ve internet üzerinden satış yapıyorsa, malı almak isteyenler yani malın talebi internet üzerinde varsa,  üstüne birde arz ve talep farklı ülkelerde ise, bu ikiliyi bir araya getirip aradan komisyon almaya dropshipping ile stoksuz e-ticaret denir. Satıcı Çin’de, siz Türkiye’de alıcı ise dünyanın herhangi bir yerinde olabilir. Uluslararası bir ticaret söz konusudur. Ancak elbette ki Türkiye’de alıcı bulursanız, yine dropshipping yapılabilir.

Dropshipping ile önceden mal alınıp bekletilmez, gümrük mevzuatları ile uğraşılmaz, şirket kurmaya gerek kalmaz (en azından başlangıç aşamasında), dünyanın herhangi bir yerinde olsanız dahi internet bağlantısına sahipseniz çalışabilirsiniz. Bu gibi özellikleri sebebiyle dropshipping bir pasif gelir türüdür. Pasif gelir örneği verirken dropshipping bu tanıma son derece uymaktadır.

Dropshipping nasıl yapılır?

Farklı ülkelerdeki satıcıyı ve alıcıyı buluşturma işlemine dropshipping yapmak denir dedik. Peki bu nasıl olacak? Elbette ki internet ile. Dropshipping yaklaşık 9-10 yıllık bir geçmişe sahip. Son 1-2 yıl içerisinde ise işler oldukça kolaylaştı.

Son günlerde popüler olan dropshipping yöntemi şu, Shopify isimli e-ticaret servisi ile ABD’ye yönelik bir e-ticaret sitesi açılır, AliExpress’ten ürünler bu yeni e-ticaret sitesine yerleştirilir ve reklam yapılmaya başlanır. ABD’li alıcı, sizin e-ticaret sitenizden malı alır, ödeme yapar. Siz ise aslında stoğunu tutmadığınız ürünü AliExpress’ten satın alır ve alıcı adresi olarak ABD’li alıcının adresini girersiniz. Mal hiç size uğramadan ABD’ye gider. Peki dropshipping ile ne kadar kazandık? İlgili malı kendi sitenizde 5 kuruşa sattığınızı varsayalım. Yani ABD’li alıcı size 5 kuruş ödedi ve malını bekliyor. Siz ise o mal için AliExpress’e 3 kuruş ödeyip, aradaki 2 kuruşu cebinize koyarsınız.

Ben nasıl dropshipping yaptım?

Şimdi burada kendimden bir örnek vereceğim. 2012-2013 yıllarında tablet bilgisayar sektörüne olan talep çok yüksekti. Henüz teknoloji mağazalarında sadece büyük markaların tabletleri vardı. Ben ise AliExpress üzerinden tablet bilgisayar getirerek Türkiye’ye sattım. Satışımı ilan sitelerine ilan vererek ve YouTube’a tabletlerin inceleme videolarını yükleyerek yapıyordum. O dönemde hazır e-ticaret siteleri bu kadar popüler değildi.

Müşteri beni buluyor, ödemesini yapıyor ve 20-25 gün kadar tableti bekliyordu. Eğer olurda süre uzarsa, tabletle birlikte yanında birde kılıf, dokunmatik kalem, araç şarjı gibi hediyeler veriyordum. Bunu olayın basitliğini görmeniz açısından yazdım. Çünkü birazdan bahsedeceğim konular çok can sıkıcı.

Dropshipping eğitimi satın almak mantıklı mı?

Şimdi geldik dananın kuyruğunun koptuğu yere. Orada burada dropshipping eğitimleri satıldığını görüyorum. Tıpkı bir saadet zinciri gibi insanlar altı boş iddialarla kandırılıyor. Eğitime para vermeye asla karşı bir insan değilim. Ama abartılmış vaadleri olan eğitimlere para vermenizi önermiyorum. Peki neden?

İnternet üzerinden kendi e-ticaret sitenizi açarak dropshipping yapmak için bilmeniz gereken çok fazla şey var. Her şeyden önce bir internet sitesi kurmak ve kurulum sonrasındaki teknik sorunları çözebilme konusunda bilgisi olmalısınız. İnternet sitenize ürün eklemeniz gerek ve ürün görsellerini düzenleyecek kadar görsel düzenleme yazılımlarına hakim olmalısınız, İngilizce düzeyiniz kötü olmamalı. Açacağınız internet sitesini insanların görebilmesi için reklam çalışmaları yapmalı veya arama motoru optimizasyonu yaptırmanız gerek. Bunlar az önce bahsettiğim konulardan çok daha farklı bilgi birikimi gerektiren detaylar.

Eğitimler sizlere yukarıda bahsettiğim şeylerden bahsetmiyor. Eğitimlerin tek bir iddiası var. “Bana 200$ öde, ben de sana dropshipping nasıl yapılır onu öğreteyim!” şeklinde çok yüzeysel kalınıyor. Bu sebeple ben dropshipping eğitimlerine para kaptırmanızı, o boş vaadlere inanmanızı tavsiye etmiyorum. Bir sonraki başlıkta ne demek istediğimi çok daha iyi anlayabilirsiniz.

İnternetten para kazanma yöntemleri arasında dropshipping

İnternetten para kazanma konulu yazıların içinde artık sıkça dropshipping görüyoruz. Ve görmeye devam edeceğiz. Bundan 1-2 yıl sonra çiğ köfteci gibi her yer dropshipping eğitimi satan adamla dolacak. O yüzden ben uyarımı baştan yapayım. Lütfen dikkat okuyun.

“Emek olmadan yemek olmaz!” bu sözü nereye bağlayacağımı tahmin etmişsinizdir. İnternetten para kazanmak ve dropshipping konuları sürekli olarak “yatarak para kazanın, uyurken para kazanın, siz yatın paralarda hesabınıza yatsın” şeklinde insanlara aktarılıyor. Ama size garanti ederim ki dropshipping böyle bir para kazanma alanı değil. Çok olağanüstü durumlar olabilir elbette. Ama istisnalar kaideyi bozmaz. Bir internet sitesiyle ilgilenmek, ürün aramak, ürünü pazarlamak, satış ve kargo sürecini takip etmek, iadelerle ilgilenmek gibi konuları bir düşünün. Sizce gerçekten dropshipping ile yatarak para kazanmak mümkün mü?

Türkiye’de dropshipping yapmak mantıklı mı?

Aklınıza Türkiye’de dropshipping yapılır mı sorusu gelebilir. Bu konuda içiniz rahat olsun. Türkiye’de dropshipping yapmanın diğer ülkelere kıyasla herhangi bir olumsuz tarafı yok. En büyük olumsuzluk PayPal’ın ülkemizde kapatılmış olması. Uluslararası para transferi konusunda PayPal gerçekten büyük bir kolaylıktı. Ancak bunu aşmanın yolları var. Yani Türkiye’den dropshipping yapmanız son derece makul. Ancak dropshipping ile Türkiye’deki alıcılara mal satmanızı önermem. Bunun sebebi ise döviz kuru. Diğer ülkelere satarsanız, daha çok para kazanırsınız.

Dropshipping yapmanın avantajlar (artıları, olumlu yönleri)

 • Bilgisayarınızın ve internetinizin olduğu her yerde çalışabilirsiniz. “Home Office” olarak tanımlayabileceğiniz bir işiniz olur.
 • Döviz üzerinden yani Dolar veya Euro ile para kazanırsınız. Bu çoğu durumda bir avantajdır. Özellikle döviz kuru yüksekken kazancınız katlanır.
 • Uluslararası ticaret yapmış olursanız.
 • Ufak bir miktar sermaye yeterli olacaktır.
 • İkinci bir iş olarak yapılabilir.

Dropshipping yapmanın dezavantajları (eksileri, olumsuz yönleri)

 • ABD ve Çin ile aramızda saat farkı olduğu için çalışmanız gereken saatler Türkiye ile biraz ters düşebilir.
 • Kargo süreleri uzundur bu zaman zaman müşterinin vazgeçmesine sebep olabilir.
 • İade süreci yine kargo süresine bağlı olarak çok uzun sürer.
 • Sermayesiz yapılamaz.
 • ABD’den Türkiye’ye para transferi maliyetlidir o yüzden istediğiniz her an para çekemez, paranızı biriktirip çekmek zorunda kalırsınız.
 • İngilizce seviyeniz iyi değilse iletişim problemleri yaşarsınız.

13 YORUMLAR

 1. Dropshipping şu aralar kötü niyetli insanların eline düştü. Dropshipping eğitimi adı altında insanların parasını alıyorlar.

  • Lütfen kendi araştırmanızı kendiniz yapın. İnternette dropshipping hakkında yüzlerce yazı var. Farklı yöntemler var. Eğer İngilizce seviyeniz yeterliyse, eğitimlere para kaptırmayın.

 2. en tehlikelisi şirket kurmadan bu işe girmektir, türkiyede ya da abd’de vergi kaçakcısı olmak en büyük suçtur, kazandığınızdan daha çok vergi cezası çıkar, abd’ye gittiğinizde tutuklanabilir, tüm mallarınıza el konulabilir, tavsiyem şahıs şirketi kurmanızdır. eğitimlere gelirsek; para tuzağı, ingilizceniz olmasa bile internette ‘dropshipping amazon, dropshipping shopyfiy’ aramaları yaparsanız milyon tane video çıkıyor, görselleri takip etseniz sadece olay çözülüyor zaten, yok eğer param çok diyorsanız yine de ’30 gün para iadesi’ olan eğitimleri almanızda fayda var.

 3. verdiginiz bilgiler gercekten de çok yararlı oldu, çok sagolun ve sizinle nasıl iletişime gecebilirim çünkü dropsipping hakkında ciddi düsünüyorum

 4. Amazon dropshipping, Yani amazon Amerika’daki ürünü Amazon Kanada’da satma işi illegal bir iş modelidir. Amazon kendisi buna izin vermemektedir. Bu işe başlayanlar eninde sonunda Amazon tarafından hesapları bloke edilip bir daha Amazon’dan satış yapmaları yasaklanır. Ancak Türkiye’da olmayıp uzaktan, bu milletin üzerinden para kazanan “bazıları” bunun eğitimini verip, eğitim verdiği kişileri bu çıkmaz yola sürüklemekle insanları maddi zarara uğratmaktadır.

  Dropshippıng en kolay shopify üzerinden yapılmaktadır. Ancak ödeme almak için eğer Amerikan Banka Hesabınız yoksa Payoneer üzerinden banka hesabı açmak ve bu banka hesabıyla Stripe sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Daha sonra bu ödeme sistemini Shopify hesabına bağlayıp sanal posu kullanılabilir hale getirir, ardından ödeme almaya başlayabilirsiniz.

  Son olarak bu işi yapmak isteyen ancak; İngilizce bilmeyen, web programlama bilmeyen, İnternet satış tecrübesi olmayan kişilere tavsiyem, arkadaşlar sabırla usanmadan çalışmaya devam edin, max. 6 ay sonra çok farklı yerlerde olabilirsiniz. Herkese hayallerindeki hayatı yaşamalarını dilerim.

 5. Eğer vergi yüzünden ceza yiyeceksek bu riskli bir iş peki bu işi yapmak için gerçek şirket açmadan sanal şirketle yakalanma ceza yeme riskimiz ne kadar

  • Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan biri olarak gelir vergisi ödemek zorundasınız. Gelirinizi beyan ederek vergisini öderseniz en sağlıklı iş modeli bu olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here