Dünyanın en değerli 100 markası (2017)

0
1133

Giderek küreselleşen dünyada, dünyanın en değerli markaları listesi her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Global dünyada dünyanın herhangi bir yerindeki sıradan biri, bu markaların çoğunu tanıyabiliyor. Dolayısıyla bu liste, hemen herkes tarafından ilgi çekmeyi başarıyor.

Parasal açıdan piyasaya değeri son derece bol sıfırlı olan bu markalar her yıl yeniden belirlenir. Listede ufak çaplı değişiklikler olsa da çoğu marka hemen hemen aynı noktada kalmayı başarıyor. Peki listeye geçmeden önce herhangi bir tahmininiz var mı? Şimdi gelin dünyanın en değerli 100 markasını 2017 yılı verileriyle listeleyelim.

Listede ülkemizde faaliyetlerini sürdüren çok sayıda marka var. Ancak hiçbirinin ne yazık ki Türkiye merkezli bir şirket olmadığını belirtelim. Umarız önümüzdeki dönemlerde merkezi Türkiye olan bir şirkette bu listeye girmeyi başarabilir. Bu listedeki bazı markalara, daha önce yayınladığım, “Dünyanın en zengin 10 şirketi” yazısında da yer vermiştim.

Google

İnternet devi Google, tabii ki başı çekiyor. Son yıllara damgasını vuran şirket, her geçen gün hayatımıza daha fazla girmeyi başarıyor. ABD merkezli Google, internetin abisi konumunda.

Apple

2007 yılından bu yana yükselişine hızla devam eden Apple, geçtiğimiz yıl dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında birinci sıradaydı. Ancak bu yıl birinciliği Google’a kaptırdı. Firma “akıllı telefon” kavramını hayatımıza sokmayı başardı.

Amazon.com

Dünyanın en köklü e-ticaret sitelerinden biri olan Amazon, son yıllarda ülkemize yönelik çalışmaları ile de dikkat çekiyor. ABD ve Avrupa’da oldukça popüler olan Amazon, tek başına çoğu şirketten çok daha değerli.

AT&T

ABD merkezli GSM operatörü olan AT&T, telekomünikasyon üzerine faaliyetlerini sürdüren köklü firmalardan bir tanesi.

Microsoft

Microsoft, bu listenin köklü üyelerinden. Kişisel bilgisayar devrimi ile sahneye çıkan Microsoft, dünyanın en köklü yazılım şirketlerinden biri. Ve büyük bir ihtimalle siz bu listeyi okurken kullandığınız bilgisayar, Microsoft Windows işletim sistemine sahip.

Samsung Group

Güney Kore’nin gururu Samsung, yarı iletken üretimi konusunda dünyanın en önde gelen şirketlerinden. Firma otomobilden beyaz eşyaya, akıllı telefondan iş makinalarına kadar çok farklı sektörlerde üretim yapıyor.

Verizon

Yine bir başka ABD merkezli telekomünikasyon şirketi olan Verizon, dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında ilk ona girmeyi başarmış markalardan bir tanesi. GSM operatörü olarak ABD’de son derece yaygın şekilde kullanılıyor.

Walmart

ABD’nin en meşhur perakende zinciri olan Walmart, günümüzdeki süpermarket kavramının öncülerinden. Dev alanlara kurulan Walmart mağazalarında iğneden ipliğe ne ararsanız bulmanız mümkün.

Facebook

Sosyal ağ kavramının öncüsü Facebook, son yılların en hızlı büyüyen şirketlerinden bir tanesi. Bugün sahip olan tüm varlıkları ve diğer platformları ile birlikte mobil sektörün öncüsü olan Facebook, her geçen gün hayatımızda daha önemli bir yere sahip oluyor.

ICBC

Çin Endüstri ve Ticaret bankası açılımına sahip olan ICBC bir finans kuruluşu olarak varlıkları ile dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında onuncu sırada yer almayı başarıyor. Adından da anlaşılabileceği gibi marka, Çin Halk Cumhuriyeti merkezli.

China Mobile

İlk sıralarda yer alan üçüncü telekomünikasyon şirketi ise China Mobile. 1 milyarı aşkın nüfusa GSM operatörlüğü hizmeti veren China Mobile, sahip olduğu çok sayıda müşteri sebebiyle en değerli markalar listesinde 11. Sırada yer almayı başarıyor.

Toyota

Toyota dünyanın en köklü otomotiv şirketlerinden bir tanesi. Japonya merkezli şirketi bu kadar değerli kılan ise sadece sattığı otomobil miktarı değil. Aynı zamanda elektrikli ve hibrit otomobiller üzerine sahip olduğu teknoloji sebebiyle dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alıyor.

Wells Fargo

ABD merkezli Wells Fargo, hem en değerli markalar arasında yer alıyor hem de dünyanın en zengin şirketleri arasında yer alıyor. Finans kuruluşu olan Wells Fargo son yıllarda ciddi düşüş yaşasa da hala listede en üst sıralarda.

China Construction Bank

Ülkemizle hemen hemen hiçbir bağlantısı bulunmayan China Construction Bank, adından da anlaşılabileceği üzere bir finans şirketi. Ancak hem zengin hem de oldukça değerli bir şirket. Gücünü arkasındaki 1.5 milyar nüfusu bulunan ülkesinden alıyor.

NTT Group

Listedeki dördüncü telekomünikasyon şirketi ise NTT Group olarak karşımıza çıkıyor. Japonya merkezli şirket, değer bakımından dünyanın en değerli 15. Şirketi ancak gelir bakımından en çok gelire sahip üçüncü telekomünikasyon şirketi konumunda.

McDonald’s

Tüm bu listedeki ilk gıda sektöründeki firma McDonald’s. Tüm dünyada bir zincir halinceki McDonald’s, uğruna filmler çekilen ve kitaplar yazılan, beslenme alışkanlıklarımızı değiştirecek kadar hayatımızın içinde olan bir marka. Marka, dünyaya fast food konseptini kazandırmasıyla biliniyor.

BMW

Alman otomobil üreticisi BMW, son yıllarda elektrikli otomobillere yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Prestijli bir lüks otomobil markası olan BMW, Almanya’nın bu listedeki gurur kaynağı.

Shell

Listede bu kadar otomobil markası olurda petrol şirketi olmaz mı? O kadar araba nasıl çalışıyor, tabii ki petrol ile. Shell, Hollanda merkezli bir petrokimya şirketi. Ülkemizde de yollarda bolca görmek mümkün.

T-Mobile

Eski adıyla T-Mobile, yeni adıyla Deutsche Telekom olan marka, Almanya merkezli bir telekomünikasyon şirketi. GSM operatörü olarak hizmet veren firmanın bilişim sektöründe çokça faaliyeti bulunuyor.

IBM

Dünyanın ilk bilgisayar markası olarak kabul gören IBM, günümüzde kurumsal çözümler üretiyor. Ancak geçmişte son kullanıcılara yönelik kişisel bilgisayarlar da üretiyordu. Bilişim sektörünün bel kemiği konumunda olan ABD merkezli şirket son yıllarda yükselişe geçmesiyle dikkat çekiyor.

Dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında ilk 20 markaya detaylıca yer verdik. Geri kalan 80 şirketi ile daha hızlı geçeceğiz. 2017 yılı verilerine göre diğer şirketler aşağıdaki şekilde sıralanıyor.

 1. Mercedes-Benz
 2. General Electric (GE)
 3. Alibaba
 4. Walt Disney
 5. Chase
 6. Marlboro
 7. Coca-Cola
 8. Nike
 9. Bank of China
 10. Bank of America
 11. The Home Depot
 12. Sinopec
 13. PetroChina
 14. Agricultural Bank of China
 15. Mitsubishi
 16. Citi
 17. Xfinity
 18. Oracle
 19. Starbucks
 20. Huawei
 21. Volkswagen
 22. Nissan
 23. OKEA
 24. CVS
 25. Siemens
 26. Ford
 27. Tencent
 28. UPS
 29. Chevron
 30. Vodafone
 31. Orange
 32. Honda
 33. China State Construction
 34. ExxonMobil
 35. Cisco
 36. HSBC
 37. VISA
 38. SoftBank
 39. Intel
 40. Hyundai
 41. Nestle
 42. SK Group
 43. H&M
 44. BP
 45. Total
 46. PwC
 47. Pepsi
 48. Dell
 49. Bosch
 50. China Telecom
 51. Accenture
 52. Sumitomo
 53. FedEx
 54. Target
 55. au
 56. Johnson’s
 57. Deloitte
 58. Boeing
 59. Ping An
 60. Walgreens
 61. Santander
 62. FOX
 63. Spectrum
 64. JP Morgan
 65. Allianz
 66. SAP
 67. American Express
 68. Hitachi
 69. Uber
 70. Zara
 71. China Merchants Bank
 72. Lowe’s
 73. NBC
 74. BNP Paribas
 75. Costco
 76. Unitedhealth
 77. JD.com
 78. EY
 79. MUFG
 80. WeChat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here