Dünyanın en zengin 10 şirketi sıralaması (2017)

0
993

Dünyanın en zengin 10 şirketi sıralaması araştırması yapan kullanıcılar, öncelikli olarak bu listenin her yıl yenilendiğini bilmeli. Farklı sitelerde farklı listeler olmasının sebebi budur. Bu yazımızda sizlere 2017 yılı verileriyle en zengin 10 şirketi sıraladık. Şimdi sizler için 2017 yılı itibariyle listeye girmeyi başarmış şirketlerin kazançları ve piyasa değerlerinden bahsedeceğiz. Bu sayede konulara ilişkin fikir sahibi olabilecek ve aynı zamanda yatırımcıların hayat hikayelerine istinaden kısa bilgiler alabileceksiniz.

Listede banka, petrol ve sanayi şirketleri mevcut. Tabii ki herhangi bir Türk şirketi bu sıralamada mevcut değil. Ancak şirketlerin servetleri ve yönettikleri paranın hacmini görebilirsiniz.

ICBC / 3,1 Trilyon Dolar – Çinli firma 1984 yılında kurulmuş, daha sonrasında Banka ve Endüstriyel tasarım algısıyla dünyanın en önemli ve en çok kazanan firması konumuna ulaşmıştır.

China Construction Bank / 2,44 Trilyon Dolar – Listede yine bir Çinli marka yer alıyor. Çin’in dünya bazında en önemli markası olan China Construction Bank, bu kazancı ile listenin ikinci sırasında yer alıyor.

JP Morgan Chase / 2,43 Trilyon Dolar – Çin, yine listenin üçüncü sırasında! Bu kadar fazla nüfus düşünüldüğü zaman Dünyanın en zengin 10 şirketi arasında Çin markalarını görmek sürpriz değil!

Agricultural Bank of China / 2,40 Trilyon Dolar – Bir diğer Çinli banka Agricultural Bank of China, listeye yüksek serveti ile dördüncü sıradan giriş yaptı.

Bank of China / 2,29 Trilyon Dolar – Çin’in yükselen devi olan Bank of China, bu kazancı ile kısa sürede Dünyanın en zengin 10 şirketi arasında kendisine yer buldu.

Wells Fargo / 1,54 Trilyon Dolar – Wells Fargo, Amerikalı önemli bir banka. Dünya çapında hizmetler sunan bu banka, listenin 6. Sırasında yer almakta.

General Electric / 646 Milyar Dolar – General Electric, Amerika’da yer alan bir elektrik dağılım firması. Tesla tarafından kurulmuş ve hala günümüzde hizmet vermektedir.

Berkshire Hathaway / 493 Milyar Dolar – Berkshire Hathaway markası, yüksek cirolu serveti ile listenin 8. Sırasında!

PetroChina / 387 Milyar Dolar – Çin’in en önemli petrol şirketi olan PetroChina, aynı zamanda pek çok dünya ülkesinde hizmetlerine devam etmektedir.

Royal Dutch Shell / 357 Milyar Dolar – Royal Dutch Shell, Dünyaca ünlü Shell petrol zinciri şirketidir. Dünyanın en zengin 10 şirketi listesinde son sırada yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here