Enflasyon nedir?

1
793

Enflasyon, halk diliyle “enflasyon canavarı” olarak karşımıza çıkan, makro iktisadi yani makro ekonomik bir sorundur. Açıkça anlatımı ise dolanımda bulunan para miktarı, mallar veya satın alınabilir diğer tüm hizmetlerin toplamı arasında yer alan açıklığı büyümesiyle ortaya çıkan, fiyatların toptan yükselişi ve para değerinin düşmesi biçiminde kendisini ortaya çıkartan bir ekonomik / maddi süreç olarak ifade edilmektedir.

Türkiye’nin sık sık enflasyon problemi çektiği bilinmektedir. Bu sebeple irili ufaklı pek çok esnaf veya bir işe bağlı olarak çalışan kişiler, enflasyonun artmasıyla beraber kendi ürünlerini de daha yüksek meblağlardan satışa sunar ve bu durumda alternatifi bol ürünler, yüksek pahalardan tüketicilere sunulur. Enflasyonun ciddi anlamda yükseldiği ülkelerde ise kriz başlar ve kişiler bu konuda ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Bu gibi durumlar düşünüldüğü zaman tüketicilerin doğru adımlar atması ve aynı zamanda harcamalarının limitlerini iyi ayarlaması gerekmektedir.

Şimdi, kitabi bilgiyi verdim. Gelin şu işe daha basit yaklaşalım. Enflasyon canavar falan değildir öncelikle ana haber bültenlerinde duyduğumuz saçma terimleri bir kenara bırakalım. Enflasyon, her ekonomide meydana gelen, ekonomik bir ihtiyaçtır. Ancak önemli olan enflasyon oranının kontrol edilebilir boyutta ve %5’in altında kalmasıdır. Eğer bir ülkede hiç enflasyon olmazsa, ülke bu sefer daha kötü bir durum olan “stagflasyon” ile karşı karşıya kalır ve bu daha kötüdür.

Enflasyon, cebinizdeki paranın satın alma gücünün düşmesidir. Hemen örneğimizi verelim. Cebimizde 10 TL olsun ve fındık almaya gidelim. 10 TL ile 1 kilogram fındık alalım. Aradan 1 yıl geçmiş olsun ve tekrar 10 TL ile fındık almaya gidelim. Ancak bu sefer yarım kilo fındık alabilmiş olalım. Ne oldu? Fındık mı zamlandı yoksa paramız mı değersizleşti? Eğer bu aradan geçen bir yıl içinde fındık kıtlığı yaşandıysa fındık özelinde bir zam olmuş olabilir. Ama öyle bir durum olmadıysa, ülkede ciddi bir enflasyon sorunu var demektir. Yani paranın satın alma gücü azalmış, para değersiz hale gelmiştir.

Enflasyona Bağlı Oluşan Tehlikeler!

Eğer bir ülkenin enflasyonu yüksekse, ülkede açlık sınırının çok daha yukarı seviyelere çıktığı bilinir. Bu sebeple harcamaların tutarlı olması ve doğru adımlarla gerçekleşmesi ciddi bir önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra;

  • Enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde kriz çıktığı bilinmektedir.
  • Enflasyonun yukarı seviyelerde olması itibariyle hükümetin düşmesi veya iç savaş gibi olanakların ortaya çıktığı tarihte görülmüştür.
  • Enflasyon ile açlık sınırı yükselir ve illegal işlere yönelim artar.
  • Enflasyona bağlı olarak ülkede ki yoksulluk sınırının çok daha yukarı seviyelere çıkması muhtemeldir.

Bu gibi sıkıntılardan sebep hükümetin enflasyon dengesini iyi koruması ve ülkenin üreticilik konusunda daha fazla açık olması hayati önem taşımaktadır. Aksi taktirde beklenmedik problemlerin ortaya çıkması ve benzeri sıkıntıların daha yaygın bir şekilde günümüzde olması, kişilerin bu problemlerden sebep yaşanan mağduriyetler ile sıklıkla karşı karşıya kalmasına etkendir. Enflasyon yükselirse, mal sahipleri ürün satamamaya başlar ve üretim fiyatından ürünleri piyasaya sürer. Bu da esnafların kar elde etmeden yapılan satışlar ile kazancı düşürmesine etken olur ve ülke içerisinde ekonomik bir kriz ortamı ortaya çıkar.

Türkiye’de enflasyon

Özellikle Türkiye, “enflasyon sınırı” olarak görülen bir ülke olmasından dolayı bu gibi problemlerle sık sık karşılaşmaktadır. Haberlerde sıkça duyduğumuz enflasyon canavarı denen şey, giderek artan oranlardır. Türkiye’de enflasyonun bu kadar çok gündeme gelmesinin sebebi ülkemizin ithalata olan bağlılığıdır. Türkiye gibi dolarizasyon (para ikamesi) kavramının etkin olduğu ülkelerde enflasyon ciddi bir sorun olarak kalmaya devam eder.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here