Etiket arşivi: 2017 yılı büyüme oranı

Türkiye ekonomisi 2017 yılı ikinci çeyrek büyüme oranı

Türkiye’nin 2017 yılı ikinci çeyreğine ait büyüme rakamı açıklandı. Normalde bu tip bir içerik yazmazdım ancak burada değinmek istediğim çok önemli bir konu var. Özellikle öğrenciler için bu yazının okunmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Şimdi öncelikle dünyanın büyük bir bölümünde yıl, 4 eşit parçaya ayrılır. Ve her çeyrekte, bir önceki çeyreğe ait istatistikler açıklanır. Bu ülke ekonomileri için de kurumsal ölçekteki özel şirketler için de genel kabul görmüş bir uygulamadır. Burada ele alacağımız rakamlar, Nisan, Mayıs ve Haziran 2017 aylarındaki Türkiye’nin toplam büyüme oranı olacak. Rakamlar şöyle;

Türkiye ekonomisi 2017 yılı ikinci çeyrekte %5.1 oranında büyümüş. Beklenen rakam ise %5.5 imiş. Ana sektörler arasındaki büyüme dağılımı ise şu şekilde;

  • Tarım sektörü %4.7 büyüdü
  • Sanayi sektörü %6.3 büyüdü
  • İnşaat sektörü %6.8 büyüdü
  • Hizmet sektörü %5.7 büyüdü

Şahsen benim beklediğim rakam ise %15 seviyesindeydi. Ama bu rakamı sevinçle beklemiyordum. Çünkü basında yer alan büyüme oranları aslında gerçek değil. Bunun sebebi ise, yapılan hesaplamalardaki baz yıl ve baz alınan döviz kuru.

Türkiye’de dolarizasyon etkisi son derece büyük. Peki dolarizasyon nedir derseniz, ülke ekonomisinin yabancı para türlerine ciddi şekilde bağlı olması. Türkiye gibi ithalata bağımlı bir ülkede, ithal edilen her malın fiyatı sürekli olarak değişiyor, çünkü döviz yerinde durmuyor. Bu ise beraberinde döviz borcu ve döviz alacağı demek oluyor. Yani şunu demek istiyorum;

Sadece ihracat gelirine bakarsak Türkiye %5.1 büyüdü. Çünkü yurtdışına sattığımız mallar karşılığında ABD Doları ve Euro aldık. Döviz arttığı için satılan mal miktarı değişmese bile ,TL karşılığı daha çok olsa da, aynı miktarda döviz girişi oldu. Dolayısıyla ülkemizin tüccarları daha çok satış yapmadan, ülkeye daha çok para sokmuş oldu. Bunun neresi kötü diyebilirsiniz. İşte cevabı.

Türkiye dışarıya mal sattığından daha çok, dışardan mal alan konumda bir ülke. Petrol, otomobil, tüketici elektroniği, gıda gibi çok sayıda kalemle dışarıya döviz ödüyoruz. Döviz kuru zıpladığı zaman, aynı miktarda mal için daha fazla TL ödüyoruz. Yani aslında hiçbir şey değişmiyor. Türkiye %5.1 dense de, bir önceki dönemin döviz kurunu baz aldığımızda büyümenin olmadığı hatta belki de küçülme yaşandığını görebilirsiniz.

Dövizin yüksek olduğu dönemlerde ülke ekonomisinde yapay bir büyüme görülür. Ancak ithalata bakarsanız, ithalatın da ciddi şekilde artış gösterdiğini görebilirsiniz. Eğer kağıt üzerinde ülke büyümüş görünür, ancak büyümenin etkisini birkaç rakam dışında hiçbir yerde göremezsiniz.

Eğer sınavlarda bu konuyla alakalı bir yorum sorusuyla karşılaşırsanız bu dediklerimi yazabilirsiniz. Ama yorum yerine direkt olarak veri sorulursa bunları söylemeyin. Türkiye 2017 yılının ikinci çeyreğinde %5.1 büyüdü demeniz yeterli.