Etiket arşivi: kredi notu nasıl yükseltilir

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek isteyen vatandaşların özellikle bu hususta doğru bir yol izlemeleri hayati önem taşıyor! Bilindiği gibi kredi notları bizlere;

 • Kredi çekme konusunda kolaylık tanır.
 • Bankalar ile ikili ilişkilerin iyi olmasında aktif bir rol oynar.
 • Dünya genelinde sorunsuz bir şekilde bankalar ile çalışabilirsiniz.

Kredi notları, genelde pek çok sebebe bağlı olarak düşebilmektedir. Bu yüzden öncelik olarak hangi etkenlerden sebep notların etkilendiğini bilmek ve ‘Kredi notu nasıl yükseltilir?’ gibi çözümler üretmek en makul tercih olacaktır.

Ülkemizde son yıllarda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Findeks gibi kuruluşlar ortak çalışarak kredi notunu, vatandaşların finansal durumu için kullanılabilir hale getirdi. Dolayısıyla artık kredi notu yükseltmek son derece önemli. Şayet kredi notu nasıl yükseltilir diye bir soru sormazsanız, krediye en ihtiyaç duyduğunuz anlarda bankaların sırtını çevirdiği biri konumuna gelebilirsiniz.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu çeşitli sebeplere bağlı olarak düşebilmektedir. Bu noktada;

 • Kredi kartlarının düzenli olarak ödenmemesi veya sürekli asgarinin yatırılması
 • Birden fazla bankaya kredi kartı & kredi borçlusu olmak
 • Kredi taksitlerinin aksatılması veya uzun süre ödenmemesi
 • Birisine kefil olmaya bağlı olarak kredi puanı düşüşü

Yaşanabilmektedir. Eğer yukarıda sıralanmış 4 farklı durum söz konusu ise, muhtemelen sizin de kredi puanınızda ciddi bir düşüş durumuyla karşılaşmak muhtemel! Bu gibi durumların üstesinden gelebilmek adına bazı yollar izlemek, 3 ila 6 ay arasında kredi puanınızı tekrardan 1200’e (normal seviye) çekmenizi sağlayabilir.

Kredi Puanı Yükseltme Yolları!

Kredi notu nasıl yükseltilir?’ konusu, günümüzün en sık araştırılan konuları arasında yer almasından dolayı kullanıcıları bu hususta bilgilendirmeyi ihmal etmiyoruz. Bunun için birkaç farklı yol izlemek kısa sürede puanlarınızı toparlamanıza yardımcı olacaktır;

 1. Bankaya olan borçlarınızı minimum seviye değil, orta veya maksimum seviyede gerçekleştirin.
 2. Bankalara olan kredi borçlarınızı düzenli olarak ödemeye başlayın veya tekrardan banka ile iletişim kurarak yapılandırın.
 3. Otomatik ödeme talimatı verin. Ev faturaları veya cep telefonu faturanızı kart sahibi olduğunuz banka ile otomatik ödeme talimatı içerisinde tutabilirsiniz.
 4. Kimseye kefil olmayın.

Bu yolları izlemeniz doğrultusunda 3-6 aylık bir süreç içerisinde bankalar ile olan ikili ilişkileriniz tekrar gözden geçirilecek ve buna istinaden yapılandırma süreçleri aktif edilecektir. Kişinin durumuna göre oluşan bu yapılandırmalar ile beraber artık kredi puanınızda hızla yükseliş amaçlanacak ve dilediğiniz gibi hizmet olanaklarından faydalanabileceksiniz.

Kredi notu öğrenmek ve Findeks hakkında detaylı bilgi almak için Findeks nedir ve ne işe yarar? başlıklı yazımı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.