Findeks nedir ve ne işe yarar?

Özellikle kredi çekmek isteyen veya finansal durumunu merak eden kişilerin sıkça karşısına çıkan Findeks platformunun ne olduğundan bahsedeceğim. Yani Findeks nedir ve Findeks ne işe yarar sorularının cevabını bu yazımda bulabilirsiniz.

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından kurulan finansal bir oluşum. Kredi Kayıt Bürosu ise ülkemizdeki dokuz farklı bankanın ortağı ve üyesi olduğu bir anonim şirket. Aslında ABD’de uzun yıllardır başarıyla uygulanan kredi notu uygulamasının Türkiye yansıması diyebiliriz. Findeks kurulana kadar ülkemizde bankalar arasında gerçek ve tüzel kişilerin bilgilerinin bu kadar entegre olduğu bir platform yoktu. Ancak kara liste olarak adlandırılan bir uygulama söz konusuydu. Şimdi ise durum çok daha farklı.

Şimdi ise Findeks sayesinde şahısların kredibilite bilgisi son derece kolay ulaşılabilir bir veri olmaya başladı. Artık “bana neden kredi çıkmıyor?” sorusunun cevabına birkaç tıklama ile ulaşmanız mümkün. Son 5 yıl içerisinde bankalarla ne kadar içli dışlı olduysanız hepsini görebiliyorsunuz. Findeks raporlarında 1 ile 1900 arasında bir değerlendirme sonucu ortaya çıkıyor. Bu değerlendirmede 1 en düşük, en olumsuz taraf, 1900 ise en iyi taraf oluyor. Yani Findeks raporlarında 1900’e ne kadar yakın bir sonuç aldıysanız, kredibilite durumunuz, kredi notunuz o kadar yüksek demek oluyor. Ayrıca raporlarında Türkiye ortalamasını da görebiliyorsunuz.

Findeks’in veri tabanı içerisinde her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ve tüzel kişiliklerinin finansal durumuna dair tüm detaylar yer alıyor. Ancak ben bu yazımda tüzel kişilerin durumundan değil, gerçek kişilerin Findeks ile neler yapabileceğinden bahsedeceğim.

Mobil uygulaması sayesinde akıllı telefonu olan herkes, Findeks raporu alabilir. Bu sayede finansal durumunu tek bir ekrandan öğrenebilir. Findeks ücretleri çoğu kişi için gereksiz görülebilir ancak son derece faydalı bilgiler içerdiğini belirtmek istiyorum. Bazı bilgiler, Findeks sistemine anlık olarak yansımıyor. Örneğin yeni çektiğiniz bir krediniz hemen aynı gün içerisinde Findeks’te görünmeyebilir.

Şahıslar yani gerçek kişiler (vatandaşlar) Findeks kullanarak aşağıdaki hizmetlerden faydalanabilir.

Findeks hizmetleri

 • Risk Raporu
 • Findeks Kredi Notum (4,72 ₺)
 • Risk Raporum (4,72 ₺)
 • Notlu Risk Raporum (8,85 ₺)
 • Çek Raporu
 • Çek Endeksi (4,72 ₺)
 • Çek Raporum (4,72 ₺)
 • Endeskli Çek Raporum (5,90 ₺)

Ücretlerin zamanla değişkenlik gösterebileceğini belirtmek istiyorum. Ağustos 2017 itibariyle Findeks fiyatları yukarıda belirttiğim şekilde. Ayrıca Findeks, internet sitesi üzerinden paket olarak da rapor satışı yapıyor. Bu sayede birden fazla raporu daha uygun fiyatla almak mümkün oluyor. Ödeme ise kredi kartı ile yapılıyor.  Son olarak bu fiyatlara KDV dahil.

Yukarıda yer alan Findeks hizmetlerinden her faydalanmak istediğinizde bu ücretleri tekrar ödemeniz gerekiyor. Örneğin “Findeks Kredi Notum” hizmetini 4,72 ₺ ödeyerek satın aldınız. Aradan 3 ay geçti ve tekrar bakmak istediniz. Eski raporunuzu Findeks’e giriş yaptığınızda görebilirsiniz ancak aradan geçen 3 ayda kredi notunuz düştü mü yoksa kredi notunuz yükseldi mi öğrenmek için tekrar 4,72 ₺ ödemek durumundasınız.

Findeks güvenilir mi?

Findeks, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetki verilmiş bir platformdur. SPK ile Findeks arasındaki işbirliği bu platformu güvenli kılar. Ayrıca başta da belirttiğimiz gibi Findeks, KKB A.Ş. tarafından kurulmuştur. Dolayısıyla güvenebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için Findeks’in hazırladığı Sıkça Sorulan Sorular sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Findeks nedir ve ne işe yarar?” hakkında 3 yorum

 1. Orhan Gururlu

  Findeks kredi notu sorgulama gayet güzel ama bazen eski bilgileri gösteriyor. Düzenli olarak sorgulama yapmak gerekiyor.

  Cevapla
 2. Geri izleme: Kredi kartı borcumu ödemezsem ne olur? - kolayEkonomi.com

 3. Geri izleme: Kredi notu nasıl yükseltilir? - kolayEkonomi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir