HashFlare ile bulut madencilik ve şikayetler!

2
1850

Son günlerde ülkemizde popülerliği artan HashFlare ve bulut madencilik (cloud mining) sistemi hakkında bir yazı yazmak istedim. Eğer siz de HashFlare ile yatırım yapmak istiyorsanız ve aklınızda soru işaretleri varsa bu yazımı okumadan asla bulut madencilik ile Bitcoin yatırımı yapmayın.

Kavramları temelden ele alacağım ve bu yazının alt başlıkları şu şekilde olacak, bulut madencilik nedir, HashFlare güvenli midir, HashFlare ile yatırım yapmak karlı mı?

Ben bu yazının sonunda size herhangi bir referans linki vermeyeceğim. Bu yazıyı yazmamın amacı, yatırım yapmayı düşünen insanların başlarına gelebilecekleri öğrenmesi. Ben pişman oldum, siz olmayın diye yazdım. Lütfen sağda solda okuduğunuz şeylerin gazına gelip birikimlerinizi heba etmeyin.

Konuya girmeden önce Bitcoin ve diğer kripto paralar hakkında kapsamlı bir bilgi almak için buradaki yazımı okuyabilirsiniz.

Bulut madencilik nedir?

Kripto paralar, mining adı verilen bir teknik ile elde edilir. Ancak mining işlemi tamamen donanım gücüne bağlıdır. Yani ne kadar çok donanım gücü varsa, elde edilen kripto para miktarı o kadar çok olur. Kripto paraların zorluk derecesi de zaman içinde artar. Dolayısıyla donanımın çıkardığı kripto para miktarı zaman içerisinde azalır. Kurduğunuz sistem ile günde 10 BTC elde edebilirsiniz ancak her geçen ay bu rakam giderek azalır.

Bulut madencilik ise, herkesin bütçesine göre donanım kiralayarak mining işlemi yapmasıdır. Veri merkezlerine makineler kurulur ve kişilere kazım gücü (hashrate) satılır. Eğer bütçeniz 10 TL ise, 10 TL’lik kazım yani mining gücü diğer bir ifade ile 10 TL’lik hashrate alırsınız. Kripto paraları çıkarma gücünün birimi hashrate ile ölçülür.

HashFlare ise bulut madencilik işi yapan firmalardan bir tanesidir. HashCoins şirketinin bir girişimi olan HashFlare, bu yazının yazıldığı tarihte SHA-256 algoritmasıyla Bitcoin kazımı için satış fiyatı her 10 GH/s için 2.20$ kadardır. Bu rakama zaman zaman indirim, zaman zaman ise zam uygulanır. Buradaki fiyat bizim yatırdığımız parayı geri alma süremizi direkt olarak etkiliyor.

HashFlare güvenilir mi?

HashFlare, 2015 yılından beri faaliyetlerini sürdürüyor. Piyasada çok sayıda bulut madencilik şirketi bulunuyor ve içlerinde en güvenilir olanlarından biri HashFlare. Rakibi ise Genesis-Mining ve bu da güvenilir kabul edilen bulut madencilik şirketlerinden bir diğeri.

Ancak HashFlare güvenilir mi? Paramızı HashFlare’e emanet edebilir miyiz derseniz işte orasını bilemem. 2015 yılından bu yana herhangi bir ciddi sorun görünmüyor. Bundan sonrası ise meçhul. Yani risk her zaman var. Sonuçta Estonya merkezli bir şirket ve bir sabah ansızın “Dear users…” diye başlayan bir yazı yayınlamayacaklarının garantisini kimse veremez.

Neden herkes HashFlare’den bahsediyor?

Başta YouTube olmak üzere çoğu sosyal mecrada, WhatsApp ve Telegram gruplarında HashFlare’in adı sıkça dönüyor. YouTube’da tek seferde 250.000$ yatırım yapan insanların videoları var. Peki neden? Çünkü HashFlare’in bir affiliate yani referans sistemi var. Eğer bir başkasının referans linki ile sisteme üye olursanız, sizi üye yapan kullanıcı sizin yatırımınızdan komisyon alıyor. (Komisyon tutarını araştırmadım ama %10 diye hatırlıyorum)

Yani işin ucunda para var. YouTube’da gördüğünüz videolara inanmayın. Ne kadar paranız olursa olsun, bir sisteme 250.000$ bakiye yüklemek bakkaldan sakız almaktan daha zor olmalı. Videolara bakarsanız insanların güle oynaya paralarını emanet ettiklerini görüyorsunuz.

HashFlare kontrol paneli

HashFlare ile yatırım yapmak karlı mı?

İşte geldik konunun en karmaşık kısmına. HashFlare, başta Bitcoin olmak üzere birkaç kripto para için bulut madencilik çözümü sunuyor. Yapacağınız yatırım kadar bir hashrate yani kripto para çıkarma, kazanma gücü elde ediyorsunuz ve günlük olarak HashFlare, hesabınıza bu tutarda BTC’yi (komisyonunu kesip) aktarıyor. HashFlare komisyonu yaklaşık %17 seviyesinde.

Şayet Bitcoin’in fiyatı artarsa, yatırdığınız parayı geri alma süreniz (Return of invesment yani ROI) kısalıyor. Eğer Bitcoin’in fiyatı azalırsa, bu süre uzuyor.

Günlük kazançlarınız ile yapabileceğiniz iki farklı şey var. Eğer çekim limitine ulaştıysanız, biriken BTC’leri cüzdanınıza çekebiliyor ve sistemden çıkarıyorsunuz. Veya kazandığınız tutar kadar tekrar yatırım yapabiliyorsunuz. Sözleşmeler bir yıllık yapılıyor, kazancınızla yaptığınız her yatırım (reinvest) için 365 günden geri sayılmaya başlanıyor.

Kazım işlemi için seçebileceğiniz beş farklı havuz (pool) mevcut. Günlük istatistiklere bakarak farklı havuzları seçerek, karınızı maksimize edebiliyorsunuz. Aynı anda farklı yüzdesel oranlarda farklı havuzlar seçmem mümkün. Seçebileceğiniz havuzlar şu şekilde;

 • Slush
 • Antpool
 • BTCchina
 • BW.com
 • F2pool

Hangi havuzu seçmeliyim derseniz şurada bir Excel dosyası var ve orada günlük olarak istatistikler paylaşılıyor.

14 Aralık 2017 tarihinde 375$ tutarında bir rakam ödeyerek 2.5 TH/s gücünde hashrate satın aldım. Ben satın alırken ROI süresi 66 gündü. Sonrasında Bitcoin’in fiyatı arttı ve ROI sürem 54 güne kadar düştü. Ancak şu an itibariyle BTC’nin fiyatı düştü ve süre 72 gün oldu.

Ben bu tutarı öderken, %5 indirim kuponu kullandım ve 356$ ödedim. Yani 356$ ödeyerek 375$ değerinde bir hashrate satın aldım. Eğer yatırım yapmayı düşünüyorsanız size de öneririm. Benim kullandığım HashFlare %5 indirim kuponu kodu “HF17PROF5” şeklinde. Ayrıca indirim kodlarını reinvest işlemi yaparken de kullanabiliyorsunuz.

Ne kadar para yatırırsam ne kadar kazanırım? Diyorsanız buradaki bağlantıdan tahmini veriler ile günlük, aylık ve yıllık kazancınızı görebilirsiniz. Eğer kendi mining sisteminizi kendiniz kuracaksanız, havuz komisyonları, elektrik giderleri ve mining sistemin maliyetini girerek daha kapsamlı bir yatırım analizini ise buradan yapabilirsiniz.

Yani sistem ne vaad ediyor? Bana para ver, 65 günde paranı amorti edeyim, geri kalan 300 günde (sözleşmeler 1 yıllık) çıkarılan Bitcoin miktarı senin karın olsun. Peki bu vaad ne kadar gerçek?

HashFlare kontrol panelinde yatırdığınız para ile günlük, haftalık, aylık, 6 aylık ve yıllık olarak ne kadar kazanacağınız size gösteriliyor. Ancak gösterilen bu rakamlar tamamen tahmini. Bitcoin’in fiyat değişimleri, HashFlare’in aldığı komisyon (Yaklaşık %17) ve Bitcoin mining işleminin zamanla zorlaşması gibi etkenler bu hesaplamaya dahil edilmiyor. Yani panelde gösterilen tutar size tam anlamıyla ödenmiyor, ödenmesi mümkün değil!

HashFlare dolandırıcı (Scam) mı? Saadet zinciri (Ponzi) iddiaları

2015 yılından bu yana HashFlare sistemini kullanıp, para kazanan çok sayıda insan var. Ancak 14 Aralık tarihinden bu yana HashFlare’de çok ciddi sorunlar yaşanıyor. Sistem, planlı bir bakım çalışmasına alındı ancak sonrasında tam anlamıyla düzelmedi. HashFlare şikayetleri o günden bu yana arttı. Eğer bu kadar yaygınlaşmasaydı insanlar firmaya şimdiden dolandırıcı demeye başlardı. Ama o kadar yaygınlaştı ki kimse kral çıplak diyemiyor.

An itibariyle HashFlare sistemi içerisinde ödeme alamayan binlerce insan var. Üstelik para çekme limitini 0.2 BTC’ye yükselttiler ki bu küçük ve orta ölçekli yatırımcıları mahvetti. Çünkü yatırdığı miktar ile 1 yıl sonunda bile 0.2 BTC’ye ulaşamayacak insanlar var. Ben de onlardan biriyim. Yaptığım yatırım ile 0.2 BTC’ye ulaşıp paramı çekmem an itibariyle 2 yıl sürecek. Bitcoin’in fiyatı iki katına bile çıksa 1 yıla düşmeyecek çünkü mining işlemi her geçen gün zorlaşıyor.

0.2 BTC’lik para çekme limiti, son bir haftada Bitcoin dünyasındaki aşırı yoğunluk sebebiyle artırıldı şeklinde bir açıklama yapıldı ancak ne zaman geri düşürüleceği belli değil. 0.2 BTC’lik ödeme limitine takılmadan her ay para almak istiyorsanız en az 8000$’lık bir yatırım yapmanız gerekiyor. Bu sorunlar yaşanmadan önce ise 150$’lık yatırım yapan insanlar her ay parasını çekebiliyordu.

Güncelleme: 22 Aralık 2017 tarihinde para çekme limitini 0.1 BTC’ye düşürdüler. Artık 2 yıl değil, 1 yıl sonra para çekebileceğim!

Ödeme limitinin yükseltilmesiyle ilgili uyarı

Sistemde biriken 20.000’den fazla destek mesajı olduğu söyleniyor. Herhangi bir sorununuz olduğunuzda karşınızda ulaşabileceğiniz kimse yok. Üstelik tüm bu sorunlar devam ederken birde fiyatlara zam yapıldı. 19 Aralık’tan önce 10 GH/s için fiyat 1.5$ iken şimdi 10 GH/s için fiyat 2.2$ şeklinde. Dolayısıyla hesap kitap yaparak yatırım yapan insanların planları altüst olmuş durumda.

İşin ilginç yani, sistemdeki hatalar düzelmeden, HashFlare 2.0 diye bir duyuru yapıldı. Sistemin güncelleneceği, farklı işlevler kazanacağı bir platform hazırladıklarını duyurdular. Resmi blog sayfasından yapılan bu duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.

Yani çözülmeyen çok fazla sorun varken, çözüm odaklı olmayan değişiklikler yapılıyor. Tüm bunlar devam ederken bir grup kullanıcı ise yüzbinlerce dolar yatırırken YouTube’a video yüklüyor. HashFlare bir saadet zinciri mi, ponzi mi bilmem ama güvensizlik ortamı oluşmaya başlıyor.

HashFlare WhatsApp ve Telegram grupları

Yatırım yapmayı düşünüyorsanız, aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için, yatırım yaptıysanız sistemin diğer üyeleriyle görüşmek için aşağıdaki WhatsApp ve Telegram gruplarına dahil olabilirsiniz.

HashFlare Official (İngilizce Telegram grubu 5700 kişi var) – https://goo.gl/Kcz9Vk
HashFlare Türkiye (Türkçe Telegram grubu 170 kişi var) – https://goo.gl/z9FV49
HashFlare Türkiye (Türkçe WhatsApp grubu 200 kişi var) – https://goo.gl/N1txUp

Sonuç olarak HashFlare değerlendirmesi

Bu yazıda yer alan bilgilerin hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir. Sadece son günlerde aşırı popülerleşen HashFlare hakkında olumlu ve olumsuz gördüğüm noktaları belirtmek istedim. Eğer 14 Aralık tarihine geri dönmüş olsaydık, ben HashFlare sistemine bu yatırımı yapmazdım. Onun yerine altcoin olarak tabir edilen Bitcoin alternatifi kripto paralar ile al-sat işlemi yani trade yapardım.

Şayet yatırım yapmayı düşündüğünüz miktar çok yüksek değilse, HashFlare sistemi aslında pek makul değil bana göre. Ancak 10.000$ ve üstü rakamlarla para çekme limiti gibi kısıtlayıcı sorunlarla uğraşmadan istediğiniz gibi BTC transferi ve geri yatırım (reinvest) yapabilirsiniz.

2 YORUMLAR

 1. Güzel bir bilgilendirme. Teşekkürler. Ben de 200 dolar gireyim diyordum ama sanırım bu alt para çekme limiti ile 1 senelik sözleşme ile 200 dolarlık girmek bir anlam ifade etmeyecek. Sizin 375 dolar dahi bir senede zor kurtardığına göre.

  • 200 dolar ile girmeyi düşünüyorsanız, mevcut Bitcoin fiyatıyla yatırımınızı geri alma süreniz (return of invesment) tahmini olarak 145 gün. Bitcoin’in fiyatı iki katına çıksa bile 70-75 gün.

   Para çekme limiti an itibariyle 0.05 BTC’ye düştü. http://prntscr.com/hrqd72

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here