King Kanunu ve Terkip Hatası nedir?

0
2622

Bir Mikro İktisat konusu olan King Kanunu veya diğer bir adıyla Bolluk Paradoksu konusu ele alacağım. Bu konu aynı zamanda terkip hatası konusuna da açıklık getiriyor. Aslında son derece basit bir konu ancak iyi anlaşılmazsa, Mikro İktisat dersinin devamında da sorun yaşayabilirsiniz. O sebeple bu konuya özel bir yazı hazırlamak istedim.

King Kanunu ismini Gregory King’den alıyor. Makro İktisat ile Mikro İktisat alanlarının çatışmasına çok güzel bir örnek getiriyor. Çünkü unutmayın, Mikro İktisat dersinde siz üretici, fabrika sahibisiniz. Ancak Makro İktisat dersinde perspektifiniz daha büyük olmalı.

King Kanunu (Bolluk Paradoksu) nedir?

King Kanunu çiftçilerle ilgili bir analiz yapıyor. Havalar kötü ise, mahsül yani çiftçilerin topraklarından alacağı ürün miktarı azalır. Ürün miktarı azalırsa pazardaki meyve sebze fiyatı artar. Şimdi tam tersini düşünelim. Havalar çok güzel giderse, çiftçilerin topraklarından alacağı ürün miktarı artar. Ürün miktarı artarsa pazardaki meyve sebze fiyatı azalır.

İlk durumda çiftçiler az miktardaki ürünü yüksek fiyata satar, ikinci durumda ise çiftçiler, çok miktardaki ürünü düşük fiyata satar. Ancak toplamda çiftçilerin kazanacağı para aynı olur.

Bu analiz, Gregory King tarafından yapıldığı için, bu analize King Kanunu nedir. Peki neden Bolluk Paradoksu denir? İşte burada terkip hatası konusuna giriyoruz.

Yukarıdaki King Kanunu analizine göre, mahsülün bol olması mı daha iyidir, yoksa az olması mı? Bu soruya bir cevap verebilir misiniz? İşte bu sorunun tek bir cevabı yoktur. İki farklı cevabı vardır.

Eğer siz, “mahsülün bol olması iyidir” diyorsanız, Makro İktisat dersine göre cevap vermiş olursunuz. “Mahsülün az olması iyidir” diyorsanız Mikro İktisat dersine göre cevap vermiş olursunuz.

Terkip Hatası nedir?

Terkip hatası, Makro iktisat ile mikro iktisat analizlerinin birbirleriyle çatışmasına verilen isimdir. Yani Makro iktisat için doğru olan şeyler, Mikro iktisat için de her zaman doğru olmaz. Nasıl yani?

Eğer çiftçinin mahsülü bol olursa, Makro iktisat bu konuya ülke perspektifinden baktığı için “ülkedeki mal arzı bollaşmış” şeklinde yorumlar ve bu iyi bir şeydir. Mikro iktisat ise talep kanununa göre piyasada çok olan malın fiyatı düşer der ve üretici gözünden konuya baktığı için tarım ürünlerinin bolluğunu kötü olarak yorumlar.

Eğer çiftçinin mahsülü az olursa, Makro iktisat bu konuya ülke perspektifinden baktığı için “ülkedeki mal arzı azalmış” şeklinde yorumlar ve bu kötü bir şeydir. Mikro iktisat ise yine talep kanununa göre piyasada az olan malın fiyatı artar şeklinde yorumlar ve bu üretici gözüyle iyi bir şeydir.

King Kanunu neden tarım ürünlerini inceler?

Mikro iktisada meraklıysanız, muhtemelen bu konunun neden tarım ürünleri ile açıklandığını merak etmiş olabilirsiniz. Bunun iki sebebi vardır.

  • Tarım ürünleri zorunlu mal olduğundan, talebin fiyat esnekliği birden küçüktür. Yani esnek olmayan, inelastik mallardır.
  • Tarım ürünlerinin üretim miktarı hava koşulları ile doğrudan ilişkilidir.

King Kanunu, Bolluk Paradoksu ve Terkip Hatası terimlerini sizlere tek yazıda anlatmak istedim. Umarım anlaşılabilir olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here