Kredi kartı borcumu ödemezsem ne olur?

0
407

Eğer bir kredi kartınız varsa ve borcunuzu ödemezseniz, kredi kartının son ödeme tarihi geldiğinde asgari ödeme tutarını yatırmazsanız bankalar bazı yaptırımlar ile karşınıza çıkar. Bu yazımızda kredi kartı borcunuzu ödemezseniz, sizi nelerin beklediğini anlatacağım.

Asgari (Minimum) Ödeme Tutarı

Yazımıza asgari yani minimum ödeme tutarının ödenmesi süreciyle başlayacağız. Asgari ödeme tutarı, kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihine kadar ödemeniz gereken en az tutardır. Eğer bu tutarı ödemezseniz banka gecikme faizini işleme sokar. Asgari ödeme tutarının hesaplanmasında bankadan bankaya farklılık görülmektedir. Kredi kartınızın limiti de asgari ödeme tutarının belirlenmesinde önemlidir. Örneğin 500 TL limitli bir kredi kartında asgari ödeme tutarı %40 olabilir ancak 35.000 TL limitli bir kredi kartında bu oran yıkıcı etkiler doğurmamak adına daha az belirlenebilir.

Minimum ödeme tutarı hesaplama konusunda o ay takip eden taksitleriniz toplamı, taksitsiz alışverişlerinizin ise %25’i olarak hesaplanır. Toplanılan bu rakam o ay ödemeniz gereken en az tutardır.

Kredi kartı borcumu ödemezsem ne olur?

Ülkemizdeki bankaların tamamı bu konuda müşteri odaklı bazı süreleri uzatarak uygulamaktadır. Yani hiçbir banka 2-3 gün gecikme sebebiyle yasal süreci başlatmaz. Ancak bu süreci başlatmadan önce gerek SMS gerekse telefonla arama yolları ile müşterilerini bilgilendirir. Ödemediğiniz kredi kartı ekstresinden sonra bir dönem daha geçerse, artık kredi kartınızın kullanılabilir limiti olsa bile bloke edilir yani kredi kartınızı kullanamazsınız. Her banka için net bir süre vermek mümkün değildir.

Bu süreç 90 gündür. Yani kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödemezseniz yasal süreç başlatılır. Ancak 90 güne kadar olan gecikmelerde sadece temerrüt yani gecikme faizi ödersiniz ve kendi bankanızdaki siciliniz etkilenir. 90 günlük süreden sonra ise finansal siciliniz etkilenir ve “kara liste” olarak bilinen tüm bankaların ortak kullandığı listeye dahil edilirsiniz. Kara listeye girerseniz 5 yıl süre ile Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde hiçbir bankadan kredi kartı kullanamaz ve kredi çekemezsiniz. Borcunuzun miktarına ve statünüze göre kara liste diğer ülkelerde de peşinizi bırakmayabilir.

90 günlük sürenin dolmasıyla artık avukatlar devreye girer. Bu dönemde kredi kartı borcunuzu artık ATM’den kredi kartınızla yatırmanız mümkün değildir. Avukatlar aracılığı ile bankayla irtibat kurarsınız veya direkt olarak şubeye gitmeniz gerekir. Banka borcu yapılandırma konusunda çeşitli öneriler sunabilir. Siz de borcunuzu yapılandırarak taksitlerle ödemek istediğinizi belirtebilirsiniz. Avukat masrafları, harç ödemeleri, gecikme faizi ve borcun kendisi olmak üzere tüm kalemler toplanır ve borcunuz yapılandırılır. Bu dönemi avukatlık olmak şeklinde de tanımlayabiliriz.

Yukarıda belirttiğim kara liste uygulaması dışında bir şeyden daha bahsetmekte fayda var. Kredi kartı borcunuzu sürekli geç veya eksik yatırıyorsanız avukatlık olmazsınız veya kara listeye girmezsiniz. Ancak kredi notunuz ciddi anlamda düşüş gösterir. Ülkemizde Findeks kullanarak kredi notu ve risk raporu gibi verilere ulaşmak mümkün. Ve bu veriler kredi çekmek istediğinizde karşısına çıkar. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazıma bakmanızı öneriyorum.

Findeks nedir ve ne işe yarar?

Şimdi konumuza geri dönelim. Yapılandırılmış borcunuzu ödemezseniz süreç artık çok daha ağırlaşır ve bankanız direk olarak icra takibini başlatır. Bankanın elinde yeterli delil ve belge bulunduğu için yapacağınız itirazlar yasal takibi durduramaz. Ancak İcra Dairesi borcunuzu ödemeniz için 7 günlük bir süre verir. Bu ödemeyi de yapmazsanız haciz süreci başlatılır ve icra memurları ikametgah adresinize gelerek haciz işlemi yapar. Haciz işlemi sadece ev eşyaları ile ilgili olmaz. Varsa arabanız ve maaşınızın belirli bir kısmına da el koyulur.

Kredi kartı borcunu ödemeyince hapse girilir mi?

Yeni İcra İflas Kanunu’na göre şahıslar, para borcundan doğan yükümlülüklerini yerine getirmezse hapse girmez. Bu yasa değişikliğinden önce kişiler para borçları sebebiyle hapse girebiliyordu. Ancak para borcunu ödemeyip, üstüne birde ödemiş gibi belge düzenlemek ve kullanmak gibi durumlarda “kıymetli evrak sahteciliği” gibi suçlar oluşur ve hapis söz konusu olur.

Sonuç itibariyle hemen her bankanın yaptığı uyarıyı yapalım. Aylık düzenli gelirinizi aşacak miktarda kredi kartı kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz. Kredi kartı kullanmak, henüz cebinizde olmayan parayı harcamak yani gelecekteki paranızı harcamaktır. Maddi ve manevi çıkarlarınızı korumak amacıyla kredi kartını bilinçli kullanınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here