Kredi kartı güvenliği için yapmanız gerekenler!

Kredi kartı dolandırıcılığı kurbanı olmamak için alabileceğiniz çok sayıda önlem var. İşte kredi kartı güvenliği için yapabileceğiniz temel şeyler.

Kredi kartı kullanmak artık bir lüks değil, şüphesiz önemli bir ihtiyaç. Üzerinizde fazla nakit taşımak her zaman daha tehlikeli. Ancak kredi kartını cüzdanınızda taşımak tek başına yeterli değil. Almanız gereken önemli güvenlik önlemleri var. Bu yazımızda kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gereken şeyleri sizler için derledim.

Tavsiye ettiğim önlemler belki size gereksiz veya komik gelebilir. Ancak ufak bir internet aramasıyla insanların başına neler geldiğine ulaşmanız son derece kolay. Siz kendinizi güvenceye alın, bir sorun yaşamanız bile içiniz ferah olsun.

Fiziksel Güvenlik

Belki her zaman duyuyorsunuz ancak bunun şakası yok. Çoğu insanın kredi kartı limiti, aylık düzenli gelirinden daha fazla. Dolayısıyla bir seferlik yanlış kullanım sizi oldukça zor bir duruma sokabilir. İlk kredi kartı başvurusunda bulunduğumda, belirttiğim aylık düzenli gelirimin 3 katı limitli bir kredi kartı yollanmıştı. Bunu önlemek için yapabileceğiniz en önemli şey kredi kartınızın fiziksel güvenliğini sağlamak.

Şifrenizi ve kredi kartınızı asla ama asla bir başkasıyla paylaşmayın. Kredi kartınızı bir yere emanet etmeyin, ortalıkta bırakmayın. Şifrenizi mümkün olduğunca başkalarının göremeyeceği şekilde tuşlayın.

RFID Korumalı Cüzdan

Artık çoğu kredi kartında temassız ödeme özelliği bulunuyor. Bu son derece pratik ve işlevsel bir özellik. Ancak bazı tehlikelere gebe. Cüzdanınızda duran ve güvenliğinden emin olduğunuzun kredi kartınızın yakınına temassız ödeme özelliği bulunan bir POS cihazı yaklaştırılırsa, saniyeler içerisinde istemediğiniz bir harcama yapabilirsiniz. Bunu önlemek için RFID korumalı cüzdan satın alabilirsiniz.

Bu koruma sayesinde kredi kartınız cüzdanınızın içindeyken temassız ödemeye olanak tanıyan sinyale karşılık vermez. Bir çeşit sinyal kesici materyal ile kaplanan bu cüzdanlar hiç pahalı değil. Ayrıca temassız ödeme limitini mümkün olduğunca düşürerek de kendinizi koruyabilirsiniz.

Sanal Kart Kullanımı

İnternet üzerinden alışveriş yaparken kredi kartı kullanmak en pratik yol. Artık kimse havale veya EFT yaparak vakit kaybetmek istemiyor. Ancak bu durum, güvenli olmayan sitelerde kötü sonuçlar doğurabilir. Eğer kötü niyetli bir internet sitesinde alışveriş yapıyorsanız, bilgileriniz kaydedilir ve siz farkında olmadan binlerce liralık bir borcun altına girebilirsiniz.

Bunu önlemenin en pratik yolu ise bir sanal kart oluşturmak. Sanal kart, çalıştığınız bankanın internet sitesinden veya mobil uygulamasından kolayca oluşturulabilir. Limiti siz kontrol edersiniz. Hatta işiniz bittiğinde yani alışverişinizi yaptıktan sonra oluşturduğunuz sanal kartı kapatabilir ve istemeyeceğiniz işlemlerin önüne geçebilirsiniz. Bazı sanal kartları oluştururken, süre sınırı koymak mümkün oluyor.

Örneğin internet üzerinden 99 TL’lik bir harcama yapacaksınız. 100 TL limitli bir sanal kart oluşturup, 1 saat sonra otomatik olarak kapanmasını seçebilirsiniz. Böylece siz alışveriş yaptıktan sonra, alışveriş yaptığınız site tekrar para çekmeyi denerse bunu yapamaz.

Kartınızı İnternet Alışverişlerine Kapatın

Sanal kart kullanmanızı önerdim. Tedbir olarak yapabileceğiniz bir diğer işlem ise, bankanızı arayarak kredi kartınızı internet alışverişlerine ve mail order işlemlerine kapatmanızda büyük yarar var. Eğer ihtiyaç duyarsanız bankanızı arayıp sadece o anlık internet alışverişlerine tekrar açabilirsiniz. Böylece izniniz olmadan kartınızın kullanımını neredeyse imkansız hale getirmiş olursunuz.

Limitleri Düşürün

Evet biliyorum kredi kartı limitinizin yüksek olması size güven veriyor. İşin gerçeği bana da güven veriyor. Ancak kredi kartı ne kadar güven veren bir ödeme aracı olsa da, siz farkına bile varmadan en büyük düşmanınız olabilir. Kredi kartı limitinizi düşürün! Aylık gelirinizden daha yüksek bir limit belirlemek her zaman risk oluşturur.

Emin olun ihtiyacınız olduğunda limitinizi artırmak için bankalar sizden daha istekli davranacak. Unutmayın onların sizin harcama yapmanıza her zaman ihtiyacı var.

Kısa Mesaj (SMS) Bildirimleri

Bankanızı arayarak, belirli bir tutarın üstündeki her harcamada bilgi almak istediğinizi belirtin. Tüm bankaların bu tip hizmetleri mevcut. Benim çalıştığımda bankada 100 TL üzeri her harcamada telefonuma kısa mesaj (SMS) yollanıyor. 2000 TL’yi aşan her harcamada ise banka tarafından aranıyorum.

Başıma gelmedi ancak bu şekilde kredi kartı dolandırıcılığından kurtulan bir arkadaşım oldu. Neden sizin de başınıza gelmesin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir