Kredi kartıyla Bitcoin nasıl alınır?

0
1277

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin son dönemlerde aşırı değerlenmesi sonucu kredi kartıyla Bitcoin nasıl alınır diye merak ediyor olabilirsiniz. Kredi kartıyla Bitcoin almak mümkün şimdi hangi sitelerden kredi kartıyla Bitcoin nasıl alınır sorusuna cevap verelim. Ayrıca bahsedeceğim bazı internet sitelerinden sadece Bitcoin değil, aynı zamanda Ethereum, Dash, Litecoin gibi altcoinleri de almak mümkün.

Ancak yazıya geçmeden önce belirtmeliyim ki ben kredi kartıyla Bitcoin almayı tavsiye etmiyorum. Neden derseniz buna yazının sonunda cevap vereceğim. Çünkü bahsedeceğim sebepler Bitcoin alımına engel değil sadece zorlaştırıcı sebepler.

Kredi kartıyla Bitcoin satan internet sitelerine geçmeden önce, eğer Bitcoin hakkında detaylı bir makale okumak isterseniz buradan konu hakkındaki yazıma ulaşabilirsiniz. Bulut madencilik yaparak Bitcoin kazmak isterseniz buradan HashFlare ile ilgili yazıma ulaşabilirsiniz. Ve son olarak Bitcoin ile değilde altcoinlerle ilgileniyorsanız buradan altcoinlerin nasıl alındığını anlattığım yazıma ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu yazıda banka havalesi ile nasıl Bitcoin alınır sorusunun cevabını da anlattım.

Kredi kartıyla Bitcoin satan internet siteleri

Aşağıdaki internet sitelerini kullanarak kredi kartınızla veya ön ödemeli (debit) kartınızla Bitcoin alabilirsiniz. Hiçbir platformun reklamını yapmıyorum sadece güvenilir kaynakları derledim. Linkler benim referans bağlantımı içermiyor.

  • Cex.io – Şu sıralar son derece popüler bir internet sitesi. Komisyon oranı %0.2 ancak kimlik doğrulama işleminde oldukça detaylı kişisel bilgiler isteniyor.
  • LocalBitcoins – Neredeyse hiçbir kişisel bilgi istenmiyor. Ancak sistemin limitleri var. Yani büyük miktarda Bitcoin almak isterseniz tercih etmeyin.
  • CointedKimlik doğrulaması isteyen Avusturya merkezli bir şirket. Avusturya içerisinde Bitcoin ATM’leri bulunuyor. Ön ödemeleri kartlar (Debit) için de destek vermeye başlayacak.
  • Coinmama – Oldukça popüler servislerden biri. Neredeyse tüm ülkeleri destekliyor. Ancak komisyon ücretleri oldukça yüksek. 150$’a kadar kimlik doğrulaması gerekmiyor. Komisyon oranı ise %6-7 seviyesinde.
  • SatoshiTango – Güney Amerika merkezli bir şirket. Visa kredi ve debit kart desteği sunuyor. Kimlik doğrulaması gerektiriyor.
Kredi kartıyla Bitcoin alınır mı? Evet alınır ama…

Kredi kartıyla Bitcoin almanın zararları

Burada altını çizmek istediğim birkaç önemli nokta var. Şimdi madde madde kredi kartıyla Bitcoin almanın sakıncalarından bahsedeceğim. Hak vereceğinizi düşünüyorum.

Kredi kartıyla Bitcoin almak, bu işlerle uğraşan birinin pek fazla tercih etmeyeceği bir yöntem. Aşağıdaki sebepleri okuyunca hak vereceksiniz. Kredi kartıyla Bitcoin almak daha çok, sektöre yabancı olanlar, “alayım kenara atayım” şeklinde düşünen küçük ve orta ölçekli yatırımcıların tercih edeceği bir yöntem.

  • Bankaların döviz kuru oranları, piyasadan bir miktar daha yüksek oluyor. Yani piyasada 1 TL = 3$ iken, bankanın dolar kuru 1 TL = 3.2$ şeklinde olabiliyor. Dolayısıyla piyasadan daha yüksek bir kurla dolar almış oluyorsunuz. Daha fazla para ödemiş oluyorsunuz.
  • Kredi kartıyla Bitcoin satışı yapan internet sitelerinin büyük bir çoğunluğunda ekstra komisyon oranları oluyor. Normalde banka havalesi ile Bitcoin alırken komisyon oranları %1-5 arasında değişirken, kredi kartında bu oran %5-10 arasına yükseliyor.
  • Kredi kartıyla Bitcoin satan internet sitelerinin, Bitcoin transfer ücretleri de diğer platformlardan daha yüksek oluyor. Siteler hem satış komisyonu hem de transfer ücretlerinin yüksekliği ile aşırı kar ediyor.
  • Bazı yabancı internet sitelerinin ödeme sistemleri, Türkiye’deki bankaların kredi kartlarıyla uyumlu olmayabiliyor. Kredi kartınızda limit olsa bile, alışveriş işlemi gerçekleşmeyebiliyor.
  • Son olumsuz özellik ise, yine bazı sitelerin üyelik onayı istemeleri. Durum böyle olunca onay işlemleri bazen iki güne kadar uzayabiliyor.

Kredi kartıyla nasıl Bitcoin alınır, kredi kartıyla Bitcoin alınır mı, kredi kartıyla Bitcoin satan internet siteleri gibi sorulara cevap verebildiğimi düşünüyorum. Konu hakkında sorunuz olursa, yorumlar bölümünden yazmaya çekinmeyin. Bu yazı yatırım tavsiyesi değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here