Sanal kart nedir? Sanal kart işe yarar?

0
817

İnternet üzerinden alışveriş yaparken güvenliğe önem verenler için bu yazının konusunu sanal kart ve özellikleri olarak seçtim. Sanal kart nedir, sanal kart ne işe yarar, sanal kart kullanımına neden ihtiyaç duyulur ve sanal kart kullanmanın avantajları gibi soruların hepsine bu yazıyı okuduktan sonra cevap verebileceksiniz. Aynı zamanda sanal kart kullanmanın dezavantajlarından da bahsedeceğim.

İlk olarak sanal kart nedir sorusunu cevaplayarak başlayalım. Sanal kart, kredi kartı müşterileri için sağlanan, asıl karta bağlı bir kredi kartıdır. Ancak adından da anlaşılabileceği gibi bu kart fiziksel değil, sanal şekilde kullanılır. Yani elinizde asla fiziksel, cüzdanınıza koyabileceğiniz bir kart olmaz. Peki bu ne işe yarar?

Çok yüksek limitli kredi kartınız varsa ve internet üzerinden alışveriş yapmak isterseniz, bu kartın bilgilerini paylaşmak istemeyebilirsiniz. Veya güvenilir, kurumsal alışveriş siteleri yerine satın alacağınız ürün veya hizmet pek güvenemediğiniz bir alışveriş sitesinde satılıyor olabilir. Sadece bir defa kullanacağınız bir alışveriş sitesine, gelirinizin birkaç katı limite sahip kredi kartı bilgilerinizi vermemelisiniz. İşte böyle bir senaryoda sanal kart kullanımı son derece güvenli ve riski yok denecek kadar aza indirmeyi başarıyor.

Sanal kart ne işe yarar?

Biraz önce de bahsettiğim üzere sanal kredi kartı asıl kartınıza bağlı olarak çalışıyor. Bununla birlikte asıl önemli özelliği sanal kart limitini sizin belirliyor olmanız. Örneğin internet üzerinden güvenmediğiniz bir alışveriş sitesinden 99 TL’lik bir ürün satın alacaksınız. Bu durumda 5.000 TL limitli kredi kartı bilgilerinizi paylaşmak yerine, kullandığınız bankanın/kredi kartının mobil uygulamasını kullanarak 100 TL limitli bir sanal kart oluşturup, alışverişinizi tamamlayıp açtığınız sanal kartı hemen kapatabilirsiniz.

Sanal kart kullanmanın avantajları neler?

İnternet üzerinden alışveriş yapan birinin başına gelebilecek en kötü şey olan kredi kartı bilgilerinin çalınması durumu söz konusu olsa bile zaten açtığınız sanal kartın limiti sadece 100 TL olduğu için riski en aza indirmiş olursunuz. Dolayısıyla sanal kart kullanmanın avantajı tam olarak bu noktada karşınıza çıkar.

Oldukça az ancak halen mail order yolu ile ürün veya hizmet satan işletmeler mevcut. Böyle bir durumda da fizksel kredi kartınızın bilgilerini vermek yerine sanal kart oluşturup onun bilgilerini paylaşmak son derece akıllıca olacaktır.

Sanal kart kullanmanın bir diğer avantajı ise bankamatik yani debit kart kabul etmeyen alışveriş sitelerinden alışveriş yapılmasına olanak sağlaması. Çünkü biraz önce de bahsettiğim üzere sanal kart aslında işlevsel olarak bir kredi kartı.

Farklı banka ve kredi kartlarının sunduğu farklı özellikler kapsamında sanal kart limitini saatlik, günlük olarak belirlemek, belirli bir tarihte sanal kartın otomatik olarak kapanması veya sizin saniyeler içerisinde yeni bir sanal kart oluşturup eskisini iptal etmeniz gibi ek özellikler de mevcut. Ancak bunlar her bankada bulunmayan özellikler. Bazı bankalar sanal kartı kapatmak için sadece telefon üzerinden işlem yapabiliyor. Bahsettiğim bu ek özelliklerin her bankada sunulmaması konusu sanal kart kullanmanın dezavantajları arasında yer alıyor.

Harcamaları kontrol altında tutmak için de pratik bir yol olan sanal kart kullanımını Netflix, Spotify gibi abonelik gerektiren hizmetleri satın alırken de kullanmak mümkün. Yazıyı sonlandırmadan önce tavsiye etmek istediğim bir içerik daha var. Eğer kredi kartı güvenliği konusunda sanal kart kullanmak haricinde bir şeyler yapmak isterseniz Kredi kartı güvenliği için yapmanız gerekenler! başlıklı yazımı okumanızı da tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here