Stagflasyon nedir?

0
643

Kavram olarak stagflasyon, ekonomide enflasyon ile gerilemenin aynı anda yaşanması durumunu ifade eder. Peki stagflasyon neden olur ve stagflasyon nasıl oluşur? Şimdi bu konunun derinliklerine girelim.

Stagflasyon, ekonomide oluşan durgunluk / şişkinlik anlamına gelmektedir. Ekonominin eksik istihdam ortamlarıyla karşı karşıya kalması ve potansiyel üretim seviyesinin altına düşmesi, genel fiyat seviyesinin yükseldiği durum olarak isimlendirilebilir. İktisatçılara göre Stagflasyonun nedeni, ekonomi politikasında yer alan başkan ve otoritelerin, işsizliği doğal işsizlik oranının daha altına çekmek için global olarak bu tip işlemleri öne çıkarttığı bilinmektedir. Stagflasyon ortamında ciddi bir çelişti söz konusudur. Hem fiyatlar yükselir hem de ülkedeki üretim azalmaktadır. Bir ekonominin başına gelebilecek en kötü senaryolardan biridir.

Stagflasyon nasıl önlenir?

Önemli teorisyen ve düşünür F. Von Hayek, enflasyona neden olan parasal genişlemeler ve faiz seviyesinin geçici olarak altına indirilmesi ile dengelerin sağlandığını dile getirmiştir. Faiz haddinde oluşan bu düşme, başlangıç aşamasında rantabl olmayan yatırım projelerini bu hale dönüştürmektedir. Bu sayede girişimciler, gelişmenin devamlı süreceğini düşünerek, marjinal projeleri ortaya çıkartmaya başlar. Faiz haddi normal seviyesine döndüğü zaman artık bu projeler ‘rantabl’ olmaktan çıkacaktır. Henüz tamamlanmamış veya inşa halinde olan projeler durur ve ilerlemez. Ayrıca iş için dahil olan personeller ve istihdam alanları da işlerini kaybetmektedir. Hayek, Stagflasyon nedeninin yanlış para politikası ve yine yanlış faiz haddinin yönlendirilmesiyle ilişkilendirmektedir. Marjinal yatırım projelerine kaynak tahsis edilerek, bu durumdan kurtulabileceği gerçeğini de ön plana çıkartmıştır.

Stagflasyon ortamında yatırım yapılır mı?

Gerileme dönemi olarak adlandırılan Stagflasyon, ekonomik döngülerin doğal bir parçası olarak kabul edilse de, gerileme anının 2 yıldan fazla sürmesi durumunda kriz oluşmasına neden olmaktadır. Kriz çıkan bir ülke veya toplumda ekonomi zayıflar ve normale dönene kadar bu kriz süreçleri devam eder. Kriz döneminde ise yatırımcılar, bu tip işlemleri kesinlikle uygulamaz!

Stagflasyon krizleri olduğu zaman yatırımlar genelde yavaşlamaktadır. Bu da ekonomik çöküşün devam etmesi durumunda yatırımcıların değerlerini tamamen kaybetmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda yatırımcılar, var olan yatırımlarını ülkeden çeker ve farklı alanlara transfer eder. Temel mal ve hizmetlere bağlı olan hisselerde, yatırımcılara kar getirmeye devam etmektedir.

Bu gibi unsurlar düşünüldüğü zaman Stagflasyon, aslen çok tehlikeli bir durumdur! Bu yüzden Stagflasyonun ön plana çıktığı ülkelerde yatırım yapmak hiçbir zaman mantıklı bir hareket olmayacaktır.

Yazıda sıkça enflasyondan bahsettim. Eğer enflasyon kavramını daha detaylı incelemek isterseniz Enflasyon nedir? başlıklı yazımı okumanızı tavsiye edebilirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here