Temassız ödeme yöntemi nedir ve güvenli midir?

1
634

Hayatımızın her alanına giren kredi kartları ile artık temassız ödeme yapmak mümkün. Kredi kartıyla temassız ödeme yapmak konusunun detaylarını bu yazımda bulabilirsiniz. Temassız ödeme nasıl yapılır, temassız ödeme güvenli midir ve ne gibi önlemler alınabilir? Cevabı burada. Şimdi başlayalım.

Öncelikle kredi kartıyla temassız ödeme yapma teknolojisi bundan 7-8 sene öncesine kadar uzanıyor. 2009 yılı gibi kullanılmaya başlanan bu teknoloji artık eskisine göre çok daha hızlı ve güvenli.

Kredi kartınızla temassız ödeme yapmak için, kredi kartınızın temassız özelliğe sahip olması gerekiyor. Bankalar, kredi kartı başvurusu sırasında kartınızda temassız ödeme özelliği isteyip istemediğinizi soruyor. Eski bir kartınız banka tarafından otomatik olarak yenilendiğinde ise yeni kart, temassız özelliği ile birlikte gelebilir.

Kredi kartımda temassız ödeme özelliği var mı?

Hemen şu an cüzdanınızdaki kredi kartında temassız ödeme olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Kartınızı çıkarın ve üzerinde temassız ödeme (contactless) sembolü olup olmadığına bakın. Bu sembol 4 çizgili bir dalga işareti şeklinde. Wi-fi sembolünü andırıyor. Eğer varsa, tebrikler, kredi kartınızla temassız ödeme yapabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafta bu sembolü görebilirsiniz. Farklı renkleri var fakat şekil değişmez hep aynıdır.

Temassız ödeme özelliği nerelerde geçerli?

Temassız ödeme yapabilmek için ikinci koşul, ödeme yapacağınız üye işyerinin POS cihazında temassız özelliği olması gerekiyor. Alışveriş yaptığınız yerde eski bir POS cihazı varsa, sizde temassız ödeme özelliği olsa bile bu özelliği kullanamazsınız.

Bu konuda oldukça şanslıyız. Geçtiğimiz yıllarda yazarkasa özellikli POS cihazlarına zorunluluk getirildi. Bu sebeple çoğu POS cihazı yenilendi ve bu işlem sırasında alınan yeni POS cihazlarında temassız özelliği de mevcut. Migros, Starbucks, Opet, Shell, Turkcell gibi yerlerde temassız ödeme yöntemini kullanabilirsiniz. Bunlar benim ilk olarak aklıma gelen noktalar.

Türkiye çapında 70.000’den fazla noktada temassız ödeme özelliği kullanılabiliyor. Artık çoğu bakkalda bile temassız ödeme destekleyen POS cihazı bulunuyor. Buradaki en büyük sorun satış görevlilerinin temassız ödeme konusunda bilgisiz veya isteksiz olması.

Not: Üniversite yıllarımda, ŞOK market zincirinde yaz tatilinde çalışan bir arkadaşım anlatmıştı. Tüm POS cihazları temassız ödeme destekliyor ancak müdürleri “kullanmayın” diyormuş.

Temassız ödeme yöntemi güvenli mi?

Son nesil temassız ödeme yöntemi, eskiye oranla oldukça hızlandı. Artık saniyeler içerisinde (yaklaşık 2 saniye) kredi kartınızla ödeme yapabiliyorsunuz. Bu büyük bir konfor ancak aynı zamanda ciddi bir güvenlik açığı demek oluyor.

Temassız ödeme yöntemi güvenli ancak bence bu teknoloji, suiistimal edilmeye biraz müsait gibi. Çünkü siz hiç farkında olmadan cüzdanınıza yaklaşan bir POS cihazı sebebiyle ödeme yapabilirsiniz. Hemen korkmayın bunun da bir çözümü var.

Bankalar, temassız özelliği olan kart sahipleri için ikinci bir limit belirleyebiliyor. Bu limit sadece temassız ödeme için geçerli bir limit oluyor. Örneğin ben kendi kredi kartımda temassız ödeme yöntemini 50 TL ile sınırlandırdım. Eğer ödemem gereken tutar 50 TL’nin üzerinde olursa, temassız özelliği çalışmıyor. Benzer şekilde yapılabilecek temassız ödeme işlem sayısına da sınırlama getirilebiliyor.

Temassız ödeme özelliği olan kart sahipleri için bir uyarım daha var. Artık bazı yeni cüzdanlarda RFID koruması yer alıyor. Yani kredi kartınız cüzdanınızın içindeyken temassız ödeme yapılamıyor. Bu sayede ek bir güvenlik sağlanmış oluyor. Eğer temassız özelliği olan bir kredi kartınız varsa bu tip bir cüzdan almanız son derece faydalı olacaktır. Bu sayede siz de, kredi kartınızı cüzdanınızdan çıkarmadan ödeme yapamıyorsunuz.

1 Yorum

  1. Temassız ödeme yöntemini kullanmak için biraz ısrarcı olmak gerekiyor. Kasiyer arkadaşlardan bazıları hiç bilmiyormuş gibi davranıyor. Ama ısrar edince yapıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here