Türkiye’nin ilk bankası (Tarihçe)

0
6958

Kullanıcıların büyük bir bölümü, Türkiye’nin ilk bankası konusunda yoğun araştırmalar yapmakta ve kuruluş hikayesini merak etmekte. Araştırmalarımız doğrultusunda sizler için hazırladığımız bu içerikte, Türkiye’de ki ilk kurumsal bankanın nasıl oluşturulduğu ve kim tarafından kurulup, halen günümüzde verdiği hizmetlerle alakalı birçok bilgilendirmeyi sizlere sunacağız. Burada ben Türkiye Cumhuriyeti yani Cumhuriyet Dönemi’nin ilk bankasından bahsedeceğim. Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki ilk bankadan daha sonraki bir yazımda tekrar bahsedeceğim.

Türkiye’nin ilk bankası, adından da anlaşılacağı üzere Türkiye İş Bankasıdır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1924 yılında İzmir İktisat Kongresinin hemen ardından kurulan İş Bankası, 2017 yılı itibariyle hala Türkiye’nin en önemli devlet bankası konumunda yer alıyor. İlk kurulan banka unvanını elinde barındırmasından dolayı aktif olarak 9 milyona yakın müşterisi bulunan Türkiye İş Bankası, aynı zamanda kullanıcılarına birçok hizmeti ve kolaylığı da sağlamaktadır.

Türkiye İş Bankası’nın Sunduğu Hizmetler!

Türkiye İş Bankası, Türkiye’nin ilk bankası olmasından dolayı kullanıcılarını memnun etmek ve daha köklü bir banka güvencesi altında yer alabilmek adına, bu alanda tüketicilere pek çok kolaylık sağlamaktadır. Bununla beraber;

  • Kredi kartları alarak, alışverişlerinizi internet veya normal bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
  • Vadeli veya vadesiz hesap açabilir, bu sayede para biriktirebilir veya dilediğiniz gibi para transferlerini gerçekleştirebilirsiniz.
  • İhtiyaç, Konut, Araç, İşyeri kredisi gibi birçok alternatif kredi türüne ulaşabilme şansı söz konusudur.
  • Bireysel emeklilik programına dahil olarak, kendi emekliliğinizi kendiniz yaratabilirsiniz.

Ve çok daha fazla hizmeti sunan Türkiye’nin ilk bankası İş Bankası, sağladığı bu üst düzey hizmetlerle kısa sürede milyonlarca kişinin beğenisini toplamıştır. Dilediğiniz tüm banka işlemlerini düşük faiz oranları ile gerçekleştirmek ve Türkiye’de binlerce şubesi olan bir bankanın güvencesi altında yer almak bakımından, Türkiye iş Bankası tam da sizlere göre! Hemen bu konuda banka ile görüşebilir, ihtiyacınız olan bankacılık işlemlerini güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Dünya genelinde bankalar ile kıyaslandığı zaman Türkiye İş Bankasının Avrupa ve diğer Dünya ülkelerinde de aktif olarak tercih edildiği bilinmektedir. Hem yurtdışı, hem de yurtiçinde dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz ATM / kredi kartları ile beraber artık işlemlerinizi saniyeler içerisinde, avantajlarla gerçekleştirmek mümkün kılınmaktadır.

Bankacılık hakkında daha fazla şey merak ediyorsanız, Bankanın tarihçesi ve Dünyanın İlk Bankası başlıklı yazımı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here