Vadeli hesap nedir?

1
2542

Vadeli hesap, bankaların tüketicilere sunmuş olduğu, belirli bir tutarı “sadece talimat vererek çekebileceği” ve bunun dışında dilediği gibi ödemeler yaparak, hesaplarında para biriktirme olanaklarına erişebilmektedir. Bu sayede pek çok kullanıcı, açtığı vadeli hesaplarla beraber ödemelerini yapmakta ve bankaların uyguladığı faiz oranları sayesinde, var olan paralarının değer kazanmasına da imkan tanımaktadır.

Aslında vadeli hesap değer kazandırır demek tam olarak doğru bir ifade değil. Çünkü döviz kuru ve enflasyon karşısında, vadesiz hesapta duran paralar, yavaş bir şekilde de olsa değer kaybeder. Vadeli hesap ise paranın değer kaybetmesini önler. Bazı yüksek faiz oranlarında ise enflasyon karşısında aşırı değer kazandırabilir.

Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz, 10 yıl önce 100.000 TL paranız olsun. Bu parayı vadesiz hesapta tutarsanız, paranız bugün de 100.000 TL değerinde olacaktır. Ancak bu parayla 10 sene önce bir ev almış olsanız, bugün o evi satmak isteseniz evin değeri büyük ihtimalle 100.000 TL’den fazla olacaktır. 100.000 TL paranızı 10 yıl önce vadeli hesap açıp oraya koysaydınız, aradan geçen 10 yılda biriken faiz ile paranız bugün 100.000 TL’den çok daha fazla olur.

Bu hizmetler düşünüldüğü zaman milyonlarca kullanıcı, bankalarda açmış olduğu vadeli hesaplar üzerinden dilediği gibi birikim yapabilmekte ve geleceğe yönelik adımlar atabilmektedir. Vadeli hesaplarda;

  • Bankalardan açmış olduğunuz bu hesaplardan para çekme işlemi gerçekleşmez. Sadece banka vezneleri ile görüşüp, vadelide yer alan tüm paranızı veya bir miktarını çekebilirsiniz. ATM veya diğer işlemlerle para çekmek mümkün değildir. (İnternet üzerinden yapılan işlemler ile hesaptan para çekmek mümkündür.)
  • Vadeli hesaplarınıza ATM’ler üzerinden para yatırabilirsiniz.
  • Bankanın uygulamış olduğu faiz oranlarına ilişkin vadeli hesaplarda bir hareketlilik oluşur. Her ay, var olan miktara göre bir faiz uygulaması sağlanır ve buna ilişkin kişinin kar elde etmesi amaçlanır.
  • Vadeli hesaplara düzenli olarak para yatırmak sizlerin çok daha büyük kazançlar elde etmenizi sağlar.

Eskiden vadeli hesap dendiği zaman akıllara hemen 30 günlük, 60 günlük, 180 günlük veya 360 günlük vadeler gelirdi. Ancak günümüzde, bankaların mobil uygulamaları ve internet siteleri sebebiyle bankacılık işlemleri çok daha hızlandı. Bu sebeple artık günlük faiz sunan bankalar bile mevcut. Hatta bazı bankalar yeni müşteri kazanmak için faiz yarışına girmekte ve diğer bankalardan çok daha fazla günlük faiz vermektedir. Örnek vermek gerekirse;

ING Bank yeni müşterilerine özel Turuncu Hesap uygulamasıyla %13.75 oranında günlük faiz veriyor. QNB Finansbank Enpara ise %9 günlük faiz veriyor.

Vadeli hesap faiz gelirinden vergi kesilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre, her vatandaş gelir vergisi ödemek durumundadır. Dolayısıyla bankada açtığınız bir vadeli hesaba para yatırır ve faiz geliri elde etmeye başlarsanız, gelir vergisi ödemek zorundasınız. Banka bu parayı otomatik olarak keserek devlete öder. Yıllık 13.000 TL’yi aşmayan kazançlar için gelir vergisi oranı %15 seviyesindedir.

Vadeli hesap faizi nasıl işler?

Vadeli hesaplarda yer alan faiz oranları tüm bankaların çalışma sistemlerine göre değişim göstermektedir. Bu noktada ise en yüksek faiz oranı uygulaması yapan bankalar ile çalışmak sizler için makul ve mantıklı bir karar olacaktır. Bu noktada ise kişiler en ufak bir mağduriyet yaşamaz ve ödemeler buna ilişkin olarak sağlanabilir.

Günümüzde pek çok kişi vadeli hesap açıp, bir birikim durumu sağlayabilmek adına bankaların uygulamış olduğu faiz oranlarını gözden geçirmektedir. Buna istinaden iyi bir araştırma yapmanız ve aynı zamanda öne çıkan bir işlem hacminden faydalanabilmeniz adına en mühim olan faktör, yine bankalar ile sürekli irtibat halinde olmaktır. Böylelikle bankalarda yer alan vadeli hesaplarınızı değiştirebilir ve vadelide yer alan paranızı, diğer bankada açmış olduğunuz vadeli hesaplara da aktarabilirsiniz. Yani her yıl uygulanan faiz oranına göre bu tip adımlar atmanız, bankada yer alan tutarınıza göre daha büyük bir kar marjı elde etmenizi destekleyecek bir durumdur.

1 Yorum

  1. Vadeli hesap belli bir ana paranı bankaya vererek belli bir oranlarda faiz oranlarıyla karşılığında paranı katlama olayına denir kaba bir şekilde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here