Vadesiz hesap nedir?

0
1218

Vadesiz hesap, kişi veya kuruluşlara açılabilen ve aynı zamanda hesapta para olduğu müddetçe kişilerin rahatlıkla para trafiği gerçekleştirmesine olanak tanımaktadır. Tüm bankalar, 12 yaşını aşmış olan kişilere vadesiz hesap oluşturabilmektedir. Vadesiz hesaplara IBAN veya hesap numarasından para yatırmak söz konusu olabildiği gibi, kişiler dilediği gibi para biriktirmek veya alternatif para transferlerini ön planda tutabilmek adına banka hesaplarına yönelmektedir.

Yani vadesiz hesap açmanın en büyük artısı, erken yaşta açılabilmesidir. Cebinizde duran paradan farkı yoktur. İstenildiği gibi para yatırılıp çekilmesi mümkündür. Her para birimi için ayrı vadesiz hesap açmak buradaki en önemli noktadır. Bugün bir bankaya gidip vadesiz hesap açmak istediğinizde banka görevlisi size Türk Lirası hesabı açar. Ve bu hesaba Türk Lirasından başka para transferi almanız mümkün olmaz. Euro için ayrı, Pound için ayrı vadesiz hesaplar açmak gerekir.

Vadesiz hesap nasıl açılır?

Vadesiz hesap açmak gayet basittir! Bunun için bankalar bazı yolları izlemenizi talep etmektedir;

  1. 18 yaşını aşmış kişiler yanlarında herhangi bir velisi (anne, baba, abi) olmadan herhangi bir bankaya gidebilirler.
  2. 18 yaşından küçük olan kişiler için bir veli şarttır.
  3. Banka sizlere bazı evrakları doldurmanızı talep eder.
  4. Bu evrakların doldurulmasıyla beraber kişiye vadesiz hesap cüzdanı verilir.
  5. ATM kartınız 3 ila 7 iş günü içerisinde adresinize teslim edilir veya şubeden alabilirsiniz.
  6. Daha sonrasında internet bankacılığı açabilir ve bu işlemlerinizi çok daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Vadesiz hesabınızı açtıktan sonra dilerseniz hesap cüzdanı ile banka şubelerinden, dilerseniz ise bankanız tarafından verilecek olan hesap kartı (bankamatik kartı) ile ATM’lerden hesabınıza para yatırabilir veya hesabınızdaki parayı çekebilirsiniz. Aynı zamanda vadesiz hesaplar, internet işlemleriyle kullanmaya da müsaittir.

Vadesiz hesap açma ücreti tüm bankalarda tamamen ücretsizdir. Ancak bazı bankalar, hesabınızı aktif olarak kullansanız da kullanmasanız da yıllık bir hesap ücreti alırlar. Bu hesap ücreti bazı bankalarda 6 aylık aralıklarla yılda iki defa alınır. Eğer öğrenciyseniz, bu ücret alındıktan sonra banka şubenize öğrenci belgenizle giderseniz, hesap ücreti tarafınıza geri iade edilir.

Vadesiz hesapla para biriktirilir mi?

Vadesiz hesap açmak isteyenlerin ortak tercihi genelde para trafiğini kontrol altında tutmaktır. Herhangi bir ürün satışı yaptığınızda veya birisinin size ödeme yapması gerektiği durumlarda IBAN numarası üzerinden para transferleri gerçekleştirilir ve bankaların çalışma saatine göre paralar anında / ilk iş gününde hesabınıza geçer.

Vadesiz hesapta dilediğiniz gibi para biriktirebilirsiniz. Fakat bankaların bu hususta uyguladığı herhangi bir faiz yoktur. Eğer para biriktirmek ve paranızı son teminata kadar bu alanda tutmak istiyorsanız, vadeli hesaplara yönelebilirsiniz. Vadeli hesaplara yönelik yapılacak işlemlerle beraber günümüzde pek çok kişi garanti kazanç elde etmekte ve biriken parasına faiz uygulamasından faydalanabilmektedir. Bu sayede pek çok kişinin doğru bir işlemden faydalanması amaçlanacağı gibi, kişiler yatırımlarını güvenli bir şekilde sağlayabilmektedir. Yani vadeli hesap, para biriktirmek için uygun bir hesap değildir. Sadece para saklamak için uygundur.

Vadesiz hesapla internetten alışveriş yapılır mı?

İnternetten alışveriş dendiği zaman hemen kişilerin aklına kredi kartı geliyor. Ancak vadeli hesabınızın bir bankamatik kartı varsa, vadeli hesabın içindeki bakiyeyi internet alışverişlerinde kullanabilirsiniz. Bu sayede kredi kartı olmadan internetten alışveriş yapmak mümkün olur. Benzer şekilde vadesiz hesap kartını, POS cihazlarında kredi kartı gibi kullanabilirsiniz. İçinde bakiye olduğu sürece, taksit işlemi hariç, vadesiz hesap kartlarının kredi kartlarından bir farkı yoktur.

Dünya genelinde yakaladığı ilgi ve alaka ile ön plana çıkan vadesiz hesaplar, aktif olarak tüm banka sayısı konumunda ele alındığı zaman Türkiye’de 40 milyona yakın hesap türü barındırmaktadır. Tüm işlemlerinizi vadesiz hesaplardan gerçekleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here